Sauna se vejde i do panelového bytu

Milujete saunování, ale chybí vám čas. Co si pořídit saunu doma? Že bydlíte v panelovém bytě, ale to vůbec nevadí.

Stačí pouze kousek volného místa – komora nebo část chodby. V nabídce je dokonce hned několik různých druhů. Někdo upřednostňuje klasickou – finskou saunu, jiný se raději prohřeje v infrasauně a další si odpočine v parní lázni. Pokud nemáte s některým typem sauny zkušenost, nejprve si jej raději vyzkoušejte.

Než si saunu pořídíte…

Nejprve zvažte váš zdravotní stav, prostorové možnosti a důležitý je také počet osob a četnost využívání sauny. Prostor pro umístění sauny musí být dobře větratelný.

Výhody domácího saunování

Domácí sauna poskytuje pohodlí a soukromí. Nemusíte nikam dojíždět a nikde se objednávat. Umožní vám nastavení optimálních podmínek, které vám vyhovují – teplotu i vlhkost saunování. Ani hygienické hledisko není nezanedbatelné.

Jaké typy sauny si můžete domů pořídit

Infrasauna

Přesnější název by spíš asi zněl infrakabinka. Tento typ sauny nevytváří páru ani vysokou teplotu, takže ji lze umístit prakticky kamkoli – postačí rovná podlaha a zásuvka. Tato sauna má speciální zářiče, které umožní intenzivnější pocení. Tělo je zde prohříváno díky přenosu tepla infrazářením, díky čemuž se neohřívá pouze povrch těla, ale teplo pronikne i hluboko do tkání a díky tomu povzbudí krevní oběh, látkovou výměnu, pomůže při revmatických potížích. Výhodou je, že zde nemusíte opakovat cyklus prohřátí a zchlazení a není tedy potřeba mít žádný bazének nebo ochlazovací káď, postačí pouze běžná sprcha. Další výhoda je nižší provozní teplota, která umožní saunování i těm, kterým by to jinak zdravotní stav nedovolil.

Finská sauna

I ta se vyrábí ve formě kabinky. Není to však ideální řešení, neboť v ní musíte sedět. Rovnoměrného působení tepelné energie se lépe dosahuje vleže.

U tohoto typu saunování je potřeba ochlazování. Pokud vám to prostor neumožní, využijte ledovou sprchu. Máte – li prostoru dostatek, můžete využít ochlazovací káď či bazének.

Parní lázeň

Pro milovníky teplého a vlhkého vzduchu je určena parní lázeň. Je však pro ni potřeba více prostoru. Existují však i menší kabinky určené do omezených prostorů.

Tip: Prohlédněte si náš magazín pro maminky.