Rekonstrukce panelového domu

Česká panelová sídliště se mění k nepoznání. Z nevzhledných šedých paneláků se stávají reprezentativní moderní domy, které hrají všemi barvami. Ale vzhled není to nejdůležitější, díky rekonstrukce panelových domů celkově zvyšuje úroveň bydlení na českých sídlištích a domy se stávají méně energeticky náročnými. Proč investovat do panelového domu? To se dozvíte v našem článku.

Rekonstrukce v číslech

To, že uniká pláštěm budovy, okny, dveřmi nebo střechou velká část tepla je už poměrně známá věc, ale málokdo si uvědomuje, kolik procent je to z celkového objemu tepla. Většina panelových domů byla postavená před třiceti lety a na ztrátách je to znát.

  • okny uniká až 30 %

  • zdivem uniká 23 – 35 %

  • střechou uniká 10 %

  • podlahou uniká 10 – 15 %

Čísla tak mluví jasně, je důležité po letech užívání domu, působením přírodních vlivů a opotřebováním materiálu začít přemýšlet nad tématem rekonstrukce a zvýšit si tak úroveň bydlení, zajistit větší bezpečnost obyvatelstvu a snížit náklady za vytápění.

Konkrétní čísla ztrát vašeho domu vám prozradí energetický audit. Jeho výsledky prozradí, kde dochází k únikům. Na základě toho pak auditor doporučí možná opatření, které napomohou k dosažené maximálních energetických úspor.

Když rekonstruovat, tak komplet

Není rozdíl, jestli se rekonstruuje panelový nebo bytový domů. Pokud nebyl dům od svého postavení nijak rekonstruován je nutné zvolit kompletní rekonstrukci, díky které dojde k tíženým výsledkům.

Prvním krokem je fasáda

Nejčastější částí, která se rekonstruuje je fasáda. Ta bývá v nejhorším stavu kvůli působení povětrnostních podmínek, a je to právě fasáda, kterou uniká nejvíce tepla. Zateplením se dosáhne vyššího komfortu bydlení, sníží se náklady na vytápění a celkově se zlepší vzhled budovy. S novou fasádou také získá dům vyšší tržní cenu a celkově se zmodernizuje vzhled budovy.

Zateplení fasády má také významný vliv vznik a výskyt plísní, které se šíří vzduchem. Zateplení zabrání vzniku nezdravého prostředí pro obyvatele domu. Plísně jsou pro zdraví člověka nebezpečné a způsobují zdravotní problémy jako jsou astma, alergie nebo další projevy dýchacích problémů.

Nezapomeňte na okna a dveře

Výměna oken a dveří je velice důležitou součástí každé revitalizace domu. Okna a dveře patří do těch míst, která jsou nezanedbatelným zdrojem zvýšené spotřeby energií. Stará okna je tak nejlepší vyměnit na okna s trojskly. Zapomínat se nesmí ani prosklené stěny, zimní zahrady nebo vstupní portály.