Chystáte se na výměnu koberce?

Rozhodli jste se pro nákup nového koberce. Dnešní nabídka je však tak pestrá, že si nejste jisti, jaký typ bude vhodný právě pro vás a splní všechny vaše požadavky.

Než půjdete koberec vybírat, musíte si ujasnit několik důležitých věcí.

Bytový prostor

S ním také souvisí počet osob, které se na něm budou každý den pohybovat a kterým musí nějakou dobu vydržet odolávat. Také je třeba zohlednit, zda se jedná o prostor bytový či komerční.

Obývací pokoj a ložnice – tady můžete vybírat téměř jakýkoli druh koberec. Zaměřte se však na kvalitu a měkkost (pohybujete se tu bosýma nohama).

Kuchyň – je potřeba počítat s občasnými nehodami, protože se zde pracuje s potravinami. Tady asi nebude vhodná volba koberec ve světlých odstínech. Také vlákna, z něhož je vyroben, by měla být pevná. Nejen, že se zde denně pohybují všichni členové domácnosti, ale také zde dochází k častým posunům židlí.

Dětský pokoj – děti velice rády lezou po zemi a tomu také musí odpovídat materiál, ale i barevné provedení. Opět asi není ideální volbou světlé barevné provedení.

Pokud doma máte zvířecího mazlíčka, vybírejte z nabídky koberců s nízkým vlasem. Méně se do něj bude zachycovat srst a bude se lépe udržovat. Také barevné provedení by mělo být spíše v tmavších odstínech. Ne úplně vhodné jsou koberce s třásněmi, které přímo lákají k okusování.

Druh koberce

Na výběr je hned z několika druhů a to nejen materiálů, ale i střihu vlákna či velikosti. Pokud chcete koberce levnější, nabízí se vlákno umělé (nejčastěji polyamid – nylon, je pružný a trvanlivý), dražší variantou jsou koberce z vlny, hedvábí a dalších přírodních materiálů (sisal, mořská tráva nebo kokosové vlákno). Tyto koberce se využívají především jako kusové a v moderních interiérech se pokládají na dřevěnou či laminátovou podlahu. Co se týče konstrukce vlasu, v nabídce jsou koberce se střiženým vlasem (komfortnější) nebo kobercové smyčky (lépe se udržují).