Přemýšlíte o novém bydlení? Pomůže vám kalkulačka hypotéky!

Pokud chcete tu nejlepší hypotéku,vyzkoušejte kalkulačku hypotéky

Padl vám do oka nový byt či dům a uvažujete o jeho koupi na hypotéku? Pokud za nemovitost neplánujete platit v hotovosti, hypotéka je jasná volba. Jedna z hlavních věcí, které budete řešit, je, kolik vás bude stát. Nabídka bank je v dnešní době široká a občas může být náročné se v ní zorientovat. Abyste měli co nejlepší srovnání možností, které trh nabízí, využijte kalkulačku hypotéky.

3 věci, které potřebujete pro výpočet hypotéky

Kalkulačka hypotéky vám umožní výpočet nákladů na hypotéku s danými parametry, které si sami určíte. Na základě vašich požadavků je schopna vám spočítat měsíční či roční náklady, nebo dokonce porovnat banky, jejichž nabídky odpovídají přesně tomu, co hledáte. Uděláte si tak skvělý přehled o tom, na kolik vás hypotéka v bance, při vašich finančních možnostech, může vyjít.

  1. Výše úvěru

To, kolik si budete na nemovitost půjčovat, je klíčové. Odvíjí se od toho celkové náklady na hypotéku. Čím víc máte naspořeno, tím lépe pro vás. V dnešní době vysokých úrokových sazeb se totiž úvěr na bydlení může pěkně prodražit. Nezapomeňte, že dle pravidel České národní banky pro získání hypotéky si můžete žádat o hypotéku v maximální výši 9,5 násobku čistého ročního příjmu v případě žadatelů do 36 let a 8,5 násobku u osob starších.

  1. Doba splácení

Jak dlouho plánujete hypotéku splácet – rozhodněte se pro menší částky po delší čas, nebo naopak? V České republice banky běžně poskytují hypotéky od 5 do 40 let, a to dle finanční situace a věku žadatele.

To, jak si splátky rozvrhnete ovlivní váš měsíční náklad na vaši hypotéku. Její částka, stejně jako hranice výše úvěru, je zastropována Českou národní bankou. Tento limit můžete znát jako tzv. ukazatel DSTI Debt to income ratio. Je to jednou ze tří základních podmínek bank pro poskytnutí hypotéky. Tento ukazatel vám říká, že byste měsíčně neměli platit více jak 50 % čistého měsíčního příjmu, pokud jste mladší 36 let. V případě starších žadatelů jde o 45 % čistého příjmu.

  1. Fixace hypotéky

1, 3, 5, 7 nebo 10 let. Na tolik let si můžete hypotéku v tuzemsku nejčastěji fixovat. Nabídka fixace se mezi bankami může lišit. Fixace vám zajistí stabilní úrok po zvolenou dobu. Doporučujeme ji volit dle ekonomické situace na trhu.

V případě nízkých úrokových sazeb volte dlouhé fixační období, abyste si zajistili nízký úrok po co nejdelší čas. Budete tak chráněni před případným zvýšením úrokových sazeb. V době, kdy zrovna nevyhlížíte světlé zítřky z důvodu ekonomické nestability a vysokých úrokových sazeb, sáhněte naopak po krátkém časovém horizontu. Situace se může velmi brzy změnit a refinancování vám může přijít vhod.

Zaujaly vás propočty? Poraďte se s odborníkem!

Některé kalkulačky hypotéky dnes již nabízí možnost spojit se přímo s odborníky z oblasti hypotečního trhu. Pokud si ani po propočtech na kalkulačce stále nejste jisti, kam pro úvěr na bydlení zamířit, nebojte se na ně obrátit. Hypotéku nevyřizujete každý den!