Jakou 3D tiskárnu do domácnosti?

Obliba 3D tisku roste závratným tempem. To platí jak pro průmyslový sektor, tak pro soukromé použití. Využití 3D tisku se již nevztahuje pouze na automobilový průmysl, ale také na lékařství, sport a dokonce i na stavebnictví. Výrobci průmyslových 3D tiskáren mají v nabídce modely pro soukromé uživatele. Tento typ zařízení je především menší a podstatně levnější (jak na pořízení, tak provoz).

Která 3D tiskárna pro domácnost by tedy byla nejlepší? Čemu bychom měli věnovat zvláštní pozornost při výběru zařízení pro 3D tisk?

3D tiskárna – výběr technologie tisku

3D tiskárny používají k tisku dílů různé technologie. V současné době se mezi domácími uživateli těší největší oblibě zařízení s technologií FFF/FDM. Někteří uživatelé, kteří se rozhodli určit na nákup a provoz tiskárny vyšší rozpočet, se obvykle rozhodnou pro zařízení, která k tisku používají materiály vytvrzované světlem. Nejdůležitější je kupovat tiskárny ze spolehlivého zdroje, abyste si mohli být jisti, že získáváte 100% originální produkt. Obchod Botland je oficiálním partnerem mnoha společností specializujících se na výrobu 3D tiskáren. Objednané zboží pochází přímo od výrobce nebo certifikovaných distributorů.

3D tiskárna a spotřební materiál

V případě první skupiny 3D tiskáren (tj. tiskáren FFF/FDM) se jedná o zařízení, která ke svému provozu potřebují kromě energie také spotřební materiál, například filament. Jedná se o termoplastický materiál, který při působení vysokých teplot mění skupenství z pevného na kapalné. Po vychladnutí se opět vrátí do pevného stavu.

Nejčastěji se používají filamenty PLA, ABS, PETG, TPU a ASA, která mají podobu vlákna navinutého na cívce. Každý z výše uvedených filamentů se vyznačuje jinými vlastnostmi, a proto má jiné použití. Průměr vlákna je v závislosti na konkrétním termoplastickém materiálu obvykle 1,75 mm nebo 2,85 mm. Při výběru tiskárny je nesmírně důležité ověřit, jaký typ filamentů přesně podporuje. To platí jak pro průměr vlákna, tak pro typ termoplastického materiálu a rovněž značku. Někteří výrobci zařízení pro 3D tisk omezují (např. prostřednictvím uzamčení výrobcem) používání filamentů vyráběných externími společnostmi.

Technické parametry domácí 3D tiskárny

Jedním z klíčových parametrů domácích 3D tiskáren je velikost pracovního prostoru, která má přímý vliv na možnosti zařízení. Čím větší je pracovní plocha, tím větší prvky můžeme tisknout. Například zařízení s pracovní plochou 220 mm x 220 mm x 250 mm jsou ideální pro výrobu malých a středně velkých prvků. 3D tiskárny s rozměry plochy 500 mm x 500 mm x 600 mm naopak umožňují tisknout nejen malé a středně velké prvky, ale i poměrně velké 3D výtisky. Dalším důležitým parametrem je přesnost tiskárny. U většiny domácích tiskáren je to 0,1 mm. Tato hodnota je zcela dostatečná a umožňuje vytvářet detailní 3D modely, které vynikají vysokým množstvím detailů. Je však třeba zmínit, že na trhu lze nalézt i zařízení s přesností pouhých 0,02 mm.

Na co si ještě dát pozor při výběru 3D tiskárny pro domácí použití?

Dalším problémem je rychlost tisku. Tento parametr je důležitý zejména pro průmyslové tiskárny. Většina domácích tiskáren se vyznačuje rychlostí tisku 30 mm/s až 100 mm/s. Vybrané modely umožňují tisknout rychlostí až 120 mm/s, 150 mm/s a dokonce 180 mm/s.

3D tiskárna – jakou vybrat?

Prakticky každý rok vznikají nové inovativní společnosti specializující se na výrobu domácích nebo průmyslových 3D tiskáren. Vyplatí se však vsadit na značky, které kombinují vysokou kvalitu zpracování, spolehlivý výkon, všestranné využití a především cenovou dostupnost. Obzvláštní pozornost si zaslouží tiskárny značky Prusa. Za zvážení stojí mimo jiné model i3 MK3S+ (tiskárny jsou k dispozici jak ve verzi pro vlastní montáž, tak v plně smontované verzi). Tiskárna je mimo jiné vybavena nejmodernějším IR senzorem filamentu, přehledným LCD displejem, čtečkou SD karet a automatickým systémem vkládání filamentu. Další výhodou popsané tiskárny je technologie obnovy vrstev po přemístění tisku. Robustní rám tiskárny zaručuje stabilitu.

Dalším návrhem je 3D tiskárna značky Creality, konkrétně model Ender-3 V2. Nová verze se vyznačuje tiššími řídicími jednotkami motoru, moderním, ale intuitivním rozhraním a přehledným LCD displejem. Maximální rychlost tisku je až 100 mm/s. Jeho přesnost je ± 0,1 mm. Zařízení používá ke svému provozu filamenty s průměrem 1,75 mm, jako jsou TPU, ABS, PLA a filamenty z uhlíkového vlákna. Hmotnost celého zařízení je pouhých 7,8 kg. Tiskárna Prusa model i3 MK3S+ nebo zařízení značky Creality model Ender-3 V2 budou dokonale fungovat jako domácí tiskárny. Kromě toho jsou ideální volbou pro každého, kdo začíná s 3D tiskem.