Závěsné svítidlo je klíčový prvek. Jak vybrat to správné?

Některým interiérovým prvkům přikládáme mnohem menší význam, než jaký si ve skutečnosti zaslouží. Typickou položkou na seznam „přehlížených“ věcí jsou například závěsná svítidla. Přitom mají na celkový dojem a atmosféru dané místnosti naprosto zásadní vliv, a proto by měla vyhovovat po praktické i estetické stránce. Jaké aspekty hrají při výběru roli?

Každá místnost potřebuje jiné světlo

Závěsná svítidla mají opodstatnění ve většině místností, ale zatímco někde stačí tlumenější světlo (např. v obývacím pokoji), na jiném místě je naopak žádoucí dostatečně silný zdroj (typicky v pracovně nebo nad jídelním stolem).

Co se týče konkrétních hodnot, doporučená intenzita osvětlení v jídelně je cca 200 lx, při práci s textem je pro závěsná svítidla optimální cca 500 lx. Jeden lux definuje míru osvětlení plochy jednoho čtverečního metru, kterou osvětlí jeden lumen.

Na designu záleží

Na pravidlo, které říká, že by měla být všechna světla stejná, můžete klidně zapomenout. Určitě není dobré, aby svítidla působila jako pěst na oko, vzájemné sladění je tedy samozřejmě žádoucí. Ale nemusíte se držet zkrátka – klidně se nechte unést strhujícím designem moderních kousků. Znamenitou volbou může být například kolekce Elements Decor od tradičního českého výrobce ARTGLASS.

Umístění a výška

Je dobré si uvědomit, že designová svítidla mohou viset kdekoliv, tedy nejen ve středu místnosti. Při hledání správného místa je vždy rozhoduje účel, ale také rozmístění nábytku. Pokud má závěsné světlo funkci centrálního zdroje, musí prostor dostatečně osvětlit, a přitom nepřekážet – proto by měla nejspodnější část spočívat o něco výše, než kolik měří nejvyšší člen domácnosti. Moderní svítidla obvykle umožňují nastavení výšky dle potřeby. V případě nižších stropů však mohou být praktičtější stropní svítidla.

Co dodat závěrem? Při hledání ideálního závěsného svítidla zbytečně nespěchejte a neslevujte ze svých požadavků. Nabídka designových světel je pestrá a určitě v ní najdete to pravé ořechové.