Pokládka dřevěné podlahy je aktuální v nejedné domácnosti

Dřevěná podlaha má mnoho nezastupitelných funkcí. Kromě toho, že je skvělým izolantem, je také reprezentativní, odolná a ekologická. Jak na pokládku?

Vítejte doma

Dřevěné podlahy jsou pro nás vítaná změna. Zatímco dříve byly v domácnostech koberce, ve kterých se držely alergeny, dnes máme možnost dýchat čistý vzduch a radovat se z přírodních materiálů. Plovoucí podlahy se tak staly vítaným prvkem všech moderních domácností. Kdykoliv přijdete domů, máte pod nohama příjemný a hřejivý materiál.

Pokládáme plovoucí podlahu

Jedním ze způsobů, jak položit dřevěnou podlahu, je pokládání vrstvené podlahy. Na rovný podklad nejprve položíme parotěsnou fólii a podložku kročejového hluku. Poté již přecházíme k samotné pokládce podlahových dílů. Ty se skládají volně na připravenou podložku. Buď se jednotlivé lamely slepují v peru a drážce, nebo se jejich stálost zabezpečí pomocí suchého zámku.

Plovoucí podlaha dostala svůj název proto, že není nijak pevně spojena s podkladem, na kterém je položena. Plně se tak přizpůsobí změně vlhkosti a teplotě v místnosti.

Lepíme podlahu v pásech

Lepení dodá podlaze komfort a snižuje úroveň hluku. Uvádí se, že hlučnost při chůzi se snižuje asi o 14 decibelů. Pro lepení v pásech budete nejprve tvořit pásy spojovací hmoty, na které budete následně pokládat jednotlivé kusy podlahy.

Celoplošné lepení

Abyste mohli podlahu nalepit na celé ploše, budete k tomu potřebovat pevný podklad, který je zároveň velmi rovný. K lepení se hodí buď polyuretanové, syntetické, nebo disperzní lepidlo. Pro celoplošné lepení nejprve budete ozubenou stěrkou nanášet na podklad lepidlo, poté budete ihned pokládat jednotlivé díly. Tento typ pokládky má velkou výhodu v tom, že se vyznačuje velmi vysokou životností.

Existuje několik způsobů, jak položit dřevěnou podlahu. Vždy záleží na tom, co si pro svůj prostor zvolíme a jaké máme požadavky.