Pěstujeme brambory

Sázení

  • Ať už máme vlastní sadbové brambory, nebo koupené, umístíme je zhruba v březnu na lísky v jedné vrstvě. Na světlém místě a při teplotě kolem 15°C se vytvoří klíčky během měsíce až dvou.

  • Ideálním obdobím pro výsadbu na stanoviště je duben až květen, kdy již teplota neklesá pod bod mrazu. Vtipným řešením je položení černé fólie na připravenou plochu, díky níž se půda jednak ohřeje, a jednak zabráníte růstu plevelů.

  • Jednotlivé řádky by měly být od sebe vzdáleny cca 75 cm a z každé strany musí být dost místa na zahrnutí zeminy a na vytvoření hrůbků po vytvoření natě. Hustota jednotlivých hlíz se řídí podle odrůdy. Rané odrůdy se sázejí hustěji.

Pěstování a sklizeň

  • V průběhu pěstování je třeba brambory okopávat a zavlažovat.

  • Před sklizní se nejprve asi dva týdny předem odstraní nať. Samotné brambory by se měly sklízet za suchého počasí a při teplotě nad 12°C.

Jiné způsoby pěstování

Brambory jsou nenáročnou plodinou a dají se pěstovat téměř všude a nejenom v zemině. Jelikož dobře rostou v provzdušněné půdě, daří se jim i v jakémkoliv mulči, ve starém seně, slámě či spadaném listí. Dokonce i v listí z ořešáku, o kterém je známo, že zpomaluje tlení a proto se nedává do kompostu. Pokud ovšem do kompostu přidáte jen čtvrtinový podíl listí a promícháte ho s ostatním organickým materiálem, můžete pěstovat nejen kvalitní kompost, ale třeba i brambory. Nebudete se muset starat o záhon, přikopávat hrůbky a okopávat.

7