Koupání pro ptáčky na zahradě

Nejen k pití, ale také ke koupání, které je pro ně důležitou každodenní potřebou. Koupání totiž pomáhá ptáčkům udržovat jejich peří. Z koupání pro ptáčky není potřeba dělat žádnou vědu. Stačí jakákoliv mělká nádoba, ve které je však potřeba denně měnit vodu, zvláště v horkých letních dnech. Někdo k tomu použije větší misku určenou pod květináč, jiný vyřazený mělký kastrůlek, nebo dokonce vysloužilou televizní parabolu.

Vedle umělých koupátek existují samozřejmě i přirozená koupátka pro ptáky, která můžeme vytvořit na místech, kde se přirozeně zadržuje voda. Může to být studánka, jezírko, potok, nebo i obyčejná louže, která může sloužit nejen k pití, ale i k vodnímu dovádění ptáků. Pozorovat ptáčky při této činnosti z úkrytu za záclonou nebo z povzdálí je skvělým zážitkem i odměnou za naši snahu. Koupátko z kaluže si můžeme vytvořit zcela jednoduše tak, že dno vymažeme jílem a zasypeme pískem nebo oblázky. Aby se ptáčci mohli koupat, neměla by hloubka být větší než 10 cm. Pokud máme na zahradě potok, můžeme na hladinu položit větve, kulatinu nebo prkénko. Břeh jezírka nebo tůňky můžeme rozšířit tak, že břeh mírně seřízneme a vytvoříme pozvolný přístup do vody.

Kdo nemá na zahradě žádný přirození zdroj vody, má možnost vybrat si v obchodech z celé řady ozdobných napajedel pro ptáky. Ovšem průměrně zručný kutil si jistě bude umět vyrobit koupátko pro ptáčky sám. Stačí k tomu například větší mísa, do které se zasadí vodomilná rostlina. Buď přímo do zeminy, nebo se do vody umístí květináč. Koupátko by mělo stát na klidném stinném místě, aby bylo chráněno před predátory. Například v blízkosti křoví, kam se může ptáček schovat, když se blíží dravec. Vodu musíme měnit minimálně jednou denně.