Nejlepší kulečníkové stoly

Kulečník je oblíbenou společenskou hrou, která se provozuje téměř v každé venkovské hospůdce, ale i v přepychových hotelech, klubech, rekreačních střediscích a dalších prostorách. Kulečníkové a billiardové stoly jsou v různých rozměrech a druzích. Je to zábavná hra, kterou se naučí téměř každý. Pokud se jí budete věnovat poctivě, můžete dosáhnout i na vyšší mety a zúčastňovat se různých soutěží. Pro začátek můžete vyhlásit ve své oblíbené hospůdce místní přebor a výborně se bavit při konzumaci dobrého moku.

Kulečníkový a billiardový stůl si však můžete pořídit i do svého bytu či domu. Máte-li k tomu vhodnou místnost, můžete trénovat doma sami, nebo zapojit v případě nepříznivého počasí i ostatní členy rodiny.

Než budeme vybírat vhodný stůl

Vybrat ten správný kulečníkový a billiardový stůl není snadnou záležitostí. Pokud však budete respektovat některé rady, určitě neuděláte chybu. Abyste mohli být s kulečníkovým a billiardovým stolem opravdu spokojeni a aby vám vydržel co nejdéle, je třeba si před jeho výběrem a pořízením odpovědět na několik jednoduchých otázek:

  • důležitá je velikost a rozměry prostoru, který může být pro stůl vyhrazen
  • jak často budeme kulečník hrát
  • jaký typ lidí bude na stole hrát nejčastěji

Jaký stůl

Nejčastějšími rozměry stolů jsou 5, 7 a 8 stop. Při výběru je třeba brát v úvahu, že hráči budou potřebovat při pohybu kolem stolu jistý prostor a čím více se budou roztahovat s tágem, jehož běžná délka je 146 cm, tím více prostoru budou potřebovat. Ideální je počítat se dvěma až třemi metry na všechny strany kolem stolu. Překážky kolem stolu mohou být, ale nesmí přesáhnout výšku 90 cm. Pro zkušené hráče je třeba pořídit nejvyšší rozměr, tj. 8 stop. Naopak pro amatéry stačí menší rozměr. Nejprodávanější je 7-mi stopový kulečníkový a billiárový stůl. Chcete-li hrát ovšem jen nenáročně například doma se svou rodinou v obýváku, pak vám stačí rozměr 92 x 52 x 19 cm.

1461439867-903155-big

Co se hraje

Kulečník se rozlišuje na několik druhů:

  • pool je zřejmě nejznámějším druhem kulečníku. Hraje se s 16 různobarevnými koulemi o průměru cca 5,7 cm. Cílem je dostat koule do otvorů po stranách stolu
  • karambol se hraje se 3 a 4 koulemi o průměru 6,15 cm na stole bez děr a počítají se body
  • pyramida je hra, pocházející z Ruska s 16 koulemi o průměru 6,8 cm a rovněž se počítají dosažené body

V Čechách se nejvíce hraje pool billiard, ale můžete narazit i na hru karambol.