Nebojte se sádrokartonu

K těmto účelům jsou určeny klasické sádrokartonové desky, ale vyrábějí se i protipožární, impregnované či kombinované systémy pro výstavbu ze sádrokartonu. Pro práci se sádrokartonem se často využívá sádrokartonářských firem, ale kdo je šikovný, ten s ním může pracovat i svépomocí. Uvedeme si nejčastější způsoby použití.

Příčky

Sádrokartonové příčky jsou dělící zdi, oddělující jednotlivé prostory uvnitř domů, ale i jiných objektů. Mohou se jimi například vybudovat jednotlivé kanceláře ve velkém prostoru, nebo vytvořit dva menší pokoje z jednoho v rodinném domě. Výhodou je rychlý postup bez náročného zdění, zachování čistoty, úspora místa, které by zabrala silnější klasická zeď a také nízká hmotnost. To je důležitým faktorem například při budování příček v podkroví domu.

Samotnou konstrukci příček tvoří buď dřevěné hranoly, nebo systém profilů většinou z pozinkovaného plechu. Pro zvýšení tepelné, protihlukové a protipožární izolace příčky se mezi dvě desky může vkládat minerální vata nebo jiný izolační nehořlavý materiál.

Stropní podhledy a úložné prostory

Sádrokarton je pro stropní podhledy ideálním materiálem. Podhledy se staly v posledních letech velkou módou, která má ovšem i své praktické stránky. Jednak se díky podhledu sníží světlost místnosti, která je pak méně náročná na vytápění. Jedná se ale i o estetickou funkci, neboť do pohledu se umísťují světelné zdroje, kterými jsou zejména bodová světla, a pak také veškeré kabely k počítači a dalším elektrospotřebičům. Vyříznout otvory pro světla není u sádrokartonu žádný problém.

Tak jako podhledy, lze ze sádrokartonu snadno vytvořit i úložný prostor například v předsíni. Úložný prostor může sloužit k ukládání kufrů, tašek nebo sezónních potřeb. Sádrokarton má výhodu v tom, že jej lze povrchově upravovat nátěrem, tapetou a jinými způsoby, aby přirozeně splynul s úpravou zdí a stropu v dané místnosti.