Nahraďte své staré žárovky LED žárovkami

Nejen led žárovky, ale i led osvětlení se v dalších podobách prosazuje stále více na úkor klasických vláknových žárovek i jiných světelných zdrojů. Proto stojí za vysvětlení, co znamená pojem LED. Pochází z anglického výrazu Light-Emitting Diode, což v překladu znamená diodu emitující světlo. Je to v podstatě polovodičová elektronická součástka vyzařující světlo. „Ledky“, jak se jim důvěrně říká, se používají na displejích, kontrolkách a jiných signalizačních zařízeních, ale také jako osvětlení v domácnostech i ve veřejných prostorách.

Jak „ledky“ fungují

Každá led žárovka obsahuje led diodu, nebo jich může být i více. Svítivost led žárovky se neposuzuje podle počtu vestavěných led diod, ale podle jejich svítivosti. Účinnost led osvětlení vůbec je několikanásobně vyšší, než u klasických žárovek s vláknem, které většinu přivedené elektrické energie vyzáří v podobě tepla. Svítivé diody (nebo čipy) se zahřívají ve srovnání s klasickými žárovkami nepoměrně méně, ovšem na rozdíl od nich mohou pracovat i při výrazně nižších teplotách (do 100° C). Proto je u led žárovek, resp. u vysoce svítivých diod velice důležité jejich chlazení. Proto je většina led svítidel vyrobena z velké části z hliníku, který teplo od diod odvádí a vyzařuje do prostoru. Na tom závisí i životnost led osvětlení. Pokud je chlazení nedostatečné a dioda pracuje při vysoké teplotě, snižuje se jejich životnost.

Důvody k pořízení led žárovky

Klasické vláknové žárovky se pomalu přestávají vyrábět, jelikož mají nízkou efektivitu v poměru spotřeby elektrické energie a svítivosti. Pro led žárovky hovoří tyto přednosti:

  • koupelnove-svitidlo-lexo-5851-0.jpg.bigvysoká efektivita
  • ekologický přínos, neboť lépe využívají elektřinu a neobsahují jedovatou rtuť
  • větší odolnost vůči nárazu
  • nízká povrchová teplota při svícení
  • maximální svit a žádná prodleva při rozsvícení
  • lepší odolnost při častém spínání
  • dlouhá životnost

Pořízení led žárovek se vyplatí, jelikož oproti jejich počátkům klesla jejich cena. Záleží na parametrech a místu, kde chceme svítit. Například do sklepa, spíže a podobných prostor, kde se nemusí svítit často a intenzivně, lze pořídit podstatně levnější alternativy. Pokud vás LED technologie zaujala, neváhejte navštívit eshop ledtip.cz, kde najdete široký výběr sortimentu pro vaší domácnost.