Nádhera a elegance barevných listů

I v zimním období kvete celá řada pokojových rostli. Svůj půvab však mají i pokojové rostliny s barevnými listy.

Že nevíte, kterou si pořídit? Tady je několik tipů.

Oblíbené begónie

Někteří vás si je spojují s truhlíky za okny a spoustou květů, ale existuje celá řada odrůd, z nichž některé se pěstují právě pro krásu a pestrost svých listů. Patří mezi ně i begónie královské, kterých existuje také několik druhů.

Většina z nich má dužnatý stonek a ochlupené listy. Kromě zelených listů se vyskytuje i v odstínech vínových až tmavě fialových.

Tip: Begónie budou v květináči vypadat lépe, pokud zvolíte více barevných variant naráz.

Dračinka (Cordyline)

Tato rostlinka se pyšní úzkým kmínkem, na němž se nachází dlouhé zašpičatělé nebo doširoka rozložené listy. Jejich zbarvení je zelené, červené nebo kombinace obojího.

V dospělosti rostlina kvete, v letním období, krémově zbarvenými květy.

Tip: Vnější květináč volte vyšší a v barvě listů. Získáte tak elegantní dekoraci.

Aglaonema

Tato rostlinka má dokonalé listy, které vypadají jako umělé. Vyrůstají v trsech, na krátkých stopkách a mají oválný a úzký tvar. Tmavě zelený podklad zdobí stříbrné proužky nebo skvrny. Můžete ji umístit i na tmavší místo. Chceme – li mít listy více barevné, potřebuje denní světlo, ale nikoli přímé. Pokud chcete, aby vám prospívala, dopřejte jí dostatek hnojiva.

Tip: Použijte nižšší květináč a rostlinu nevystavujte průvanu.

Fittonia

Někdy se jí říká hadí kůže. Je to plazivá rostlinka, která pochází z tropických deštných pralesů. Je charakteristická svými drobnými listy a výrazným žilkováním, které může mít barvu bílou, červenou či růžovou.

Tip: Je náročná na vlhkost a je vhodná i do terárií skleněných koulí. Nemá ráda přímé slunko, ale vyžaduje teplo.

Peperomia

Někdy se jí říká pepřice. Je to nenáročná rostlinka, která je velice oblíbenou pokojovkou. V nabídce je celá řada různých variant – listy hladké i zvrásněné a v různých barvách. Potřebují nepřímé světlo a jen mírnou zálivku.

Tip: Květináč s rostlinkou postačí postavit na oblázky s vodou.