Modrá barva v interiéru? Proč ne

Modrá barva v interiéru se někomu může jevit jako univerzální, ale není tomu tak. Každý odstín, a že jich může být, má jinou funkci a také vzbuzuje jiný druh nálady. Než tedy začnete svoji domácnost „modřit“, zamyslete se, jaký odstín zvolit – bleděmodrou, královskou modř, tyrkysovou…

Každá modrá je jiná

Modrá povětšinou prostor opticky zmenšuje, což by mohl být problém, především u malých bytů. Pokud však zvolíte správný odstín, který doplníte vhodnými doplňky, budete výsledným efektem překvapeni. Přesto se však držte zásady, že do menších místností je vhodný světlejší odstín. Pokud jste však majitelé prostorných místností s vysokými stropy, můžete si dovolit kobaltovou modř, která navodí intimnější atmosféru.

Světle modrá barva

Světlejší odstíny modré připomínají oblohu za jasného dne, proto často bývají spojovány s uvolněnou a dobrou náladou. Je to tedy barva ideální pro prostor, kde se spí a odpočívá. Může to být barva zdí či povlečení nebo závěsů. Pokud by vám vadila propustnost světla u závěsů, sáhněte do nabídky tmavších odstínů.

Světle modré odstíny v kombinaci s bílou či šedou jsou také ideální pro meditaci.

Tmavě modrá barva 

Není to jen jeden odstín. Patří sem třeba námořnická modř, indigo nebo kobalt. A vzhledem k tomu, že se jeden z odstínů nazývá královská modř, bude tento druh modré barvy evokovat s největší pravděpodobností luxus. Chcete – li opravdu použít tmavé odstíny, je potřeba je doladit doplňky, které prostor rozzáří. Strop by měl zůstat bílý nebo světle šedý.

Tyrkysová barva

Přináší pocit absolutní svěžesti, prostor rozzáří a otevře. Je tedy ideální barvou například do koupelny nebo obývacího pokoje. Chcete – li atmosféru zjemnit, pořiďte si doplňky ve světlých barvách – šedé, krémové či bílé.