Jaký typ vysavače pořídit do vaší domácnosti?

Chystáte se k nákupu nového vysavače, jen si stále ještě nejste jistí, který je ten pravý právě pro vás.

Podle kterých kritérií vybírat? Především se jedná o typ podlahy:

  • Lino, plovoucí podlaha nebo dlažba – nechcete jen zametat, ale občas i vysát. Pro tento případně je vhodný ruční vysavač či klasický typ.
  • Koberce – tady volte z nabídky výkonnějších vysavačů či multifunkčních typů, které umožňují i mokré sání. To vám pomůže koberec nejen vysát, ale i vyprat.

Sáček nebo ne?

V minulosti byl jediným typem vysavač s vyměnitelným sáčkem (papírový nebo látkový). Tento druh vysavače má poměrně velký výkon a někdy i kvalitněji zachytí nečistoty.

U vysavače bez sáčku je sáček nahrazen zásobníkem na nečistoty, který snadno vyjmete a vyčistíte. Před touto nádobkou bývá umístěn omyvatelný filtr. Tento druh vysavače by si měli rozmyslet majitelé domácích mazlíčků, neboť na filtr se často zachycují jejich chlupy

a je potřeba jej pravidelně čistit.

Druhy vysavačů

Ruční (tyčový) vysavač – je velice lehký a vždy připravený k úklidu. Vhodnější je však pro úklid menších ploch nebo kuchyní, kde je třeba uklízet pravidelněji. Ocení jej také automobilisté, neboť jim pomůže při úklidu interiéru auta. Většinou bývá na baterii, kterou snadno dobijete připojením do sítě. Nevýhodou je menší objem nádoby na prach.

Vysavač s vodním filtrem – u tohoto druhu vysavače je sáček nahrazen vodní nádržkou, přes kterou prochází nasávaný vzduch.

Multifunkční vysavač – má funkce vysávání jak za sucha tak mokré vysávání. To lze využít nejen při čištění koberců, sedaček či autosedaček, ale i místo vytírání podlahy. Tento druh vysavače je sice finančně trochu ba vyšší úrovni, zato se stane neocenitelným pomocníkem, kterého využijete při úklidu celé vaší domácnosti.

Robotický vysavač – tento druh vysavače si pomalu začíná získávat své příznivce. Nenahradí sice plně vysavač klasický, ale usnadní vám práci. Jeho možnosti jsou však omezené. Hodí se do pokojů, kde není velké množství překážek. Je ideální pro úklid podlah bez koberců či koberců s krátkým vlasem. Jeho výhodou je to, že jej můžete načasovat a vysávání může být prováděno i v době, kdy nejste doma.