Jak na letní horko?

Letní teploty stoupají na maximum a vy přemýšlíte, jak se doma ochladit. Neocenitelným pomocníkem pro toto období může být klimatizace.

Než začnete vybírat, je potřeba analyzovat prostor – velikost a výška místnosti, počet osob a zapnutých spotřebičů, počet a typ oken a jejich orientace ke světovým stranám.

Pokud máte byt situovaný k jihu či na západ, je vhodné, společně s klimatizací, instalace žaluzií, markýz či aplikace speciálních protislunečních fólií na sklo, které působí jako pasivní klimatizace a zadržují velké množství UV záření.

Výhody klimatizace v bytě:

  • udrží požadovanou teplotu
  • většina klimatizací současně čistí vzduch (bakterie, prach)
  • některé druhy umí zvlhčovat

Při nákupu je důležité:

Klimatizaci kupujte pouze u specializovaných firem – přesně vám poradí vhodný typ právě do vašeho domu či bytu. Také provádí instalaci klimatizace, díky čemuž máte záruku optimálního nastavení.

Správný výkon podle prostoru – příliš vysoký výkon způsobí časté zapínání a vypínání klimatizace. Při malém výkonu poběží klimatizace nepřetržitě, ale prostor se neochladí. Navíc budete mít velkou spotřebu elektrické energie.

Možnosti místnosti – klimatizace sice ochlazuje prostor a fouká studený vzduch, ale zároveň vytváří teplý vzduch, který je potřeba vyvést do venkovního prostoru.

Funkce časovače – ta je také důležitá, usnadní proces klimatizování.

Také zvažte, zda chcete klimatizaci, která pouze chladí nebo tu, která umí i topit.

Tip:

Je vhodnější koupit více jednotek s menším výkonem – více zdrojů chlazení, rychlejší ochlazení.

Druhy klimatizací

Na výběr máme v podstatě ze dvou druhů – mobilní jednotky dělené jednotky (split).

Mobilní jednoty

Jsou nenáročné na instalaci, dají se snadno přemísťovat, postačí je zapojit do zásuvky a hadici s odpadním vzduchem vyvést ven. Pořizovací cena je sice nižší, klimatizace je však hlučnější a nemá takový výkon. Je vhodnější spíše pro nárazové ochlazování místnosti.

Velkou výhodou mobilní klimatizace je, že v momentě, kdy se ochladí, ji můžete schovat a vytáhnout až zase v létě. Nebude vám tedy přes zimu nijak překážet, což ocení především obyvatelé menších bytů.

Dělená klimatizace

Tento druh je vhodnější pro stálé klimatizování. Má dvě části – vnitřní (chladící), instaluje se do místnosti a vnější (kondenzační), která se umísťuje z venkovní strany budovy.

Vnitřní jednotky mohou mít různé provedení -nástěnné, stropní kazety, parapetní provedení či provedení podstropní.