Malý pomocník, který zastane i velký úklid

Že nevíte, o kom je řeč? No přeci o vysavači. Současná nabídka je poměrně široká a ty tam jsou doby, kdy vysavač pouze vysál smetí z koberce či podlahy. Dnešní vysavače umí celou řadu užitečných věcí.

Při výběru vysavače vhodného právě pro vaši domácnost je potřeba vzít v úvahu hned několik věcí:

Jak vybrat ten správný?

Prim při výběru začíná hrát vhodné příslušenství a správné utěsnění celé sací cesty a styčné plochy mezi podlahou a hubicí, jinak není využitý celý sací výkon.

Vybírat můžete ze tří základních kategorií – vysavače trubicové, tyčové a robotické.

  • Trubicové vysavače

V nabídce naleznete jedna vysavače sáčkové a také ty bez sáčku.

Tento druh vysavačů je vhodnější pro větší prostory a to především díky napájení, flexibilitě a objemnějšímu zásobníku na prach.

  • Tyčové vysavače

Správná volba pro prostory menší. Velmi dobře se hodí i pro místa hůře dostupná – schodiště, komory, koupelny. Jsou vhodné zejména pro úklid plovoucích podlah či linolea.

Je pro ně typická štíhlá konstrukce a snadná skladnost.

  • Robotické vysavače

Ideální pomocník pro rodinu s malými dětmi, alergiky nebo domácími mazlíčky. Pomůžou zajistit každodenní úklid.

Důležitý je filtrační systém

Kvalitnější filtrační systém dokáže zachytit více nežádoucích látek. Jako první stupeň filtrace fungují prachové sáčky, kvalitnější volbou jsou sáčky látkové. U bezsáčkových vysavačů je to dvojitá konstrukce sběrné nádoby.

Do druhého stupně patří pěnové či molitanové filtry, které jsou umístěné mezi nádobou a motorem. Je potřeba je pravidelně čistit.

Energetický štítek napoví

Účinnost vysavače neudává jen spotřeba energie. Na energetickém štítku jsou uvedeny údaje, které by vás také měly zajímat – účinnost odstranění nečistot z tvrdých podlah a z koberců, úroveň čistoty vzduchu vycházejícího z přístroje (údaj důležitý pro alergiky) a hlučnost přístroje v činnosti.