Jaký je rozdíl mezi roletou a žaluzií?

Předokenní roleta

Roláda neboli předokenní roleta je označení pro zastínění, které se pohybuje v pevné boční liště, a tak působí jako stínící zařízení a zároveň přispívá k pocitu větší bezpečnosti domu. Když například odjedete na dovolenou, tak se doporučuje, abyste předokenní rolety stáhly a zamkli je z vnitřní strany, tímto opatřením neumožníte zlodějům, aby se v poklidu vloupali do Vašeho domu, protože nikde nemají místo, kde by šlo lamely vyháknout, prokopnout nebo zlomit. A zloděj pak nemá šanci, kdežto vy si můžete užít bezstarostné a zasloužené dovolené.

Ale i roláda má svoji nevýhodu, protože lamely nemůžete naklápět, a tak se do místnosti nedostane žádné světlo. A tak můžete rolety nechat stažené a vytvoříte tím v interiéru jak chládek (který je v době léta tak žádoucí), tak i tmu, což může mít z dlouhodobého hlediska nepříjemné jak pro lidi, tak pro květiny. Pokud je naopak máte pořád vytažené, pak jsou jakými nadbytečným prvkem.

 

Venkovní žaluzie

Teď se podívejme, jak se od rolety liší venkovní žaluzie. Ty se stejně jako rolety skládají z hliníkových lamel, ale na rozdíl od rolety jsou zavěšeny na lanku či na liště, a tím pádem je můžeme naklánět. A proto propustíme do interiéru právě tolik světla, kolik potřebujeme. Ale pozor, i tento systém má své mouchy. Mezi ně patří například to, že na rozdíl od venkovních rolet neplní bezpečnostní funkci a jsou také hlučné. Pokud například žijete v oblasti, kde se často prohání vítr, pak můžete na svých oknech slyšet neustálé zvonění venkovních žaluzií, proto je vhodné zvolit lišty, u kterých je tento problém o něco menší.

Můžete si však vybrat i nehlučné žaluzie, kterých boční vedení je zajištěné zesílenou vodicí lištou, která je oplechována a vyztužené ocelové lanko se nachází v polyamidovém plášti.

Jak řešíte stínění u Vás v bytě či domě?