Jak zachovat co největší bezpečnost, když pracujete s elektřinou

Elektrika je v našich domácnostech velmi důležitá. Jen málokdo si umí představit, že by byl bez ní. Avšak občas se nám může něco pokazit, takže je důležitý zásah do elektrických obvodů. Nemusí jít přitom o nijak vážný problém. Například oprava nefunkčního vypínače už je práce s elektřinou. Základním a prvním bodem, který byste měli při opravách souvisejících s elektřinou udělat, je vypnout jistič. Předem se vyplatí také znát, jak ošetřit poranění způsobená elektrickým proudem a jak poskytnout první pomoc. Nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit.

Elektromateriál je potřeba

Jednou z velmi dobrých pomůcek, jak zjistit, že elektřina skutečně do dané oblasti neproudí, je rozsvítit světlo. Teprve poté přistoupíte k jističi. Tím že vypnete daný elektrický okruh, by se světlo mělo zhasnout. Pokud ke zhasnutí nedošlo, vypnuli jste jiný okruh, než jste chtěli. Pro jistotu se vyplatí použít speciální elektromateriál. Například zkoušečka napětí je skvělým způsobem, jak zjistit, zda je elektřina v zásuvce přítomna nebo ne.

Práce v bdělém stavu

Než se pustíte do jakékoli práce, měli byste si být jisti, že jste „ve formě“. Práce s elektřinou, když jste nemocní, unavení nebo dokonce pod vlivem alkoholu či drog je opravdu velice riskantní. Pokud se necítíte úplně v pořádku, práci raději odložte. Schopnost soustředit se je důležitá u každé práce, ale při práci s elektřinou může jít skutečně o život!

Upravte okolní prostředí

Při práci je dobré udržovat co největší míru pořádku a klidu v okolí. To znamená, že bychom si měli pracovní prostor předem uklidit. A nejedná se pouze o různé předměty v okolí, ale také o nečistoty, po kterých bychom mohli uklouznout apod. V případě práce s elektřinou se vyplatí zkontrolovat, zda se v blízkosti nenachází vlhkost nebo rovnou voda. Ta je velice dobrým vodičem elektřiny, takže práce by mohla být velice nebezpečná.