Jak poznat a koupit pravé nebo levé dveře

To může nepřipraveného a neinformovaného člověka nemile překvapit. Proto je potřeba se nejprve v klidu doma přesvědčit a ujist, jako dveře máme, abychom si domů nepřivezli dveře opačné. Do stejné situace se můžete dostat i v případě, že si budete chtít objednat nový zámek ve dveřích. Platí to hlavně pro objednání montáže vícerozvorových zámků a kování, kdy budete muset specializované zámečnické firmě rovněž uvést, zda máte pravé či levé dveře. To je důležitá informace pro správnou volbu typu zámku i kování.

Pro toho, kdo neví, nebo si není úplně jistý typem dveří, které chce koupit, nebo na něž chce namontovat nový zámek, existuje jednoduchý postup. Postavte se před dveře na stranu, ze které jsou vidět závěsy, čili panty na nichž jsou dveře zavěšeny. Ve většině případů to bývá uvnitř místnosti. Pak už je to tak, že pokud jsou panty po vaší pravé ruce, máte pravé dveře. A opačně, máte-li panty na vaší levé straně, pak máte také levé dveře.

Podobně budete postupovat v případě novostavby, kdy ještě nemáte žádné dveře. Postavíte se před otvor, kde budete chtít umístit budoucí dveře. Musíte stát tak, jako byste se chystali dveře otevřít k sobě. Vždy musíte stát čelem k pantům zárubně. Podívejte se, na které straně jsou umístěny panty. Jsou-li napravo, budete potřebovat dveře pravé, jsou-li nalevo, pak si koupíte dveře levé.

Při plánování, kam se dveře budou otvírat, je důležité dodržet některé zásady. Především by se dveře měly otvírat vždy tak, abyste při vstupu do místnosti viděli její větší část. Vypínače světla by měly být na straně kliky. Budoucí otevřené dveře nesmí narážet do skříní, záchodové mísy, sprchového koutu či jiného vybavení místnosti.