Jak odlákat ptactvo ze zahrady

Jsou to zejména špačci, kteří dovedou neuvěřitelně zdecimovat celou úrodu třešní, višní nebo hroznů na vinici či jiné bobuloviny. Kdyby vaši zahradu navštívil jeden špaček, případěn se svou rodinkou a ochutnali pár třešní, asi byste je nechali na pokoji. Ale k naší škodě přiletí špačci obvykle ve velkém hejnu a během chvíle jsou schopni vám zlikvidovat celou úrodu.

Jak ochránit úrodu a odlákat špačky ze zahrady?

Existuje několik způsobů a více i méně osvědčených rad. Jednou z možností ochrany rostlin a plodů před jejich nálety je využívat plašiče ptáků, kterých naše obchody nabízejí celou škálu. Jedná se například o plašiče zvukové, které mají ve své elektronické paměti uloženy hlasy přirozených nepřátel všech zpěvných ptáků, nebo poplašné hlasy špačků a jim podobných druhů ptáků. Další variantou jsou plašiče ultrazvukové. Ty však mají jen omezené možnosti použití v uzavřených či v částečně uzavřených prostorách.

Vedle plašičů lze použít speciální ochranné sítě, kterými se zakryjí vršky rostlin. Nejčastěji se těchto sítí používá k zakrývání vinné révy.

Dočasnou metodou ochrany třešní nebo višní na zahradě může být využití vysloužilých CD, nebo kousků alobalu či podobných blýskavých materiálů, které zavěsíme do větví stromu, nebo ještě lépe nad úroveň jejich koruny. Toto řešení je skutečně jen na chvíli, než si špačci zvyknou, neboť jsou to ptáci nebojácní až drzí. Dobrou radou je umístění například plyšové kočky na vysoký kůl nebo jiných strašáků. Ti se však musí nějak hýbat nebo je třeba je často přemisťovat.