Boj proti zahradním hlodavcům

Zaručených receptů na jejich likvidaci je spousta. Začít ale musíte pravidelnou údržbou a péčí o vaši zahradu. Patří k tomu pravidelné kosení trávy, likvidování staré trávy kolem plotů, uklízení spadaného ovoce. To vše jsou způsoby, jak znepříjemnit škůdcům život.

Největší pohromou pro zahradu je hryzec. Živí se totiž kořínky, a tak může zničit celý záhon rostlin, který užírá jejich podzemní části. Nejohroženější jsou mladé stromky, které hryzec dokáže dokonale ožrat a tím zcela zlikvidovat. Řešením může být například králíkařské pletivo, kterým se vyplní prostor jámy připravené pro vysazení stromku. Teprve na něj se nasype zemina a vsadí stromek.

Boj s hryzci je zdlouhavý a obtížný, neboť se rychle množí a hbitě osidlují území, které jste zbavili jejich přítomností. Proto je nutné začít s uceleným programem a trpělivě po částech se věnovat jejich likvidaci. Začneme s pastičkami u jejich otvorů v půdě. Dalším krokem je vytváření bariér – překážek, které jim zabrání dostat se tam kam je nechceme pustit. Králičí pletivo můžeme dávat nejen do jam pro stromky, ale třeba i pod základy skleníku nebo pařeniště, nebo na dno záhonu, který pak ještě ohraničíme obrubníky.

Hryzci se většinou stěhují do chodbiček, které vytváří krtek. Proto pokud vyženeme krtka, nemají se hryzci kam nastěhovat. Zkrátka je třeba jim co vytvářet na zahradě co nepříjemnější podmínky a maximálne jim otravovat život. Dobrým pomocníkem je kočka nebo pes, které však nesmíme překrmovat, abychom jim nesnižovali jejich lovecké choutky.