Léto se pomalu blíží ke konci, nadchází období léta babího, barevného podzimu a celé řady zahradních prací. Přesto je pobyt na zahradě stále ještě nádherný, sluníčko příjemně hřeje, ale už tolik nepálí, zahradu zdobí nádherné květy růží, dokvétají letničky a začínají kvést podzimní trvalky.
Trávník
Ještě bude potřeba jej posekat, lehce zalít, ale už nepoužívejte žádné hnojivo. Posekanou trávu pečlivě shrabte. Pokud se někde objeví holá místa, dosejte je. Na konci září je ideální čas pro provzdušnění. Díky tomu trávník zbavíte nechtěného mechu a a travní kořínky budou moci lépe dýchat.
Ovocná část zahrady
Nastává čas sklizně. Pomalu dozrávají jablka, hrušky a švestky. Ovoce před uskladněním pečlivě zkontrolujte a uskladněte jen nepoškozené plody. Ideálním místem je chladná tmavá místnost a koše nebo lísky.
Ovocné stromy zkontrolujte a odstraňte napadené listy či poškozené plody.
Začínají dozrávat ostružiny a padají a vylupují se vlašské ořechy, které je potřeba posbírat, vyloupat ze zelených slupek a nechat vyschnout na suchém místě.
Pokud vám již dozrála vinná révy, hrozny odstříhejte a zkraťte vrcholky u révy.
Zeleninová zahrada
Je potřeba začít sklízet rajčata, papriky, patizony, cukety dýně, fazole a červenou řepu a veškerou zeleninu začít zpracovávat pro zimní období.
Po sklizni je potřeba zbavit záhony zbytků a pohnojit zeminu.
Okrasná zahrada
Na ní začínají kvést jiřiny, barevné listopadky nebo cínie. Je potřeba sklidit semínka letniček a uchovat je pro jarní období. Některé růže začínají odkvétat, je potřeba odstranit odkvetlé květy.
Bylinky na zimu
Pokud chcete mít čerstvé bylinky i přes zimní období (máta, pažitka, šalvěj, rozmarýn, tymián), odeberte si kousky trsů ze záhonu do květináče.
Tip pro aktivní zahrádkáře
Pokud chcete svoji zahrádku stále vylepšovat, je toto období ideálním pro další úpravy či dokonce razantní změny. Začít můžete třeba s budováním skalky či kamenného chodníčku.