I kámen může „oživit“zahradu

Výhodou využití kamene v zahradě není jen jeho přirozená krása a dlouhá životnost, ale i široké pole využití.

Oceníte jej při zakládání okrasného či koupacího jezírka – větší kusy vám pomohu vytvořit prameniště, menší kousky umožní výsadbu vodních rostlin. Hodí se do skalky, pro stavbu zídky nebo třeba k úpravě cestiček.

Nabízíme několik tipů na uplatnění kamene

  • Zajímavý vzhled

Řada kamenů má nevšední strukturu, barevnou kresbu či se v nich skrývají nádherné krystalky nebo třeba fosílie. Pokud se vám takový kousek podaří objevit, rozhodně jej neskrývejte, ale naopak jej vystavte na obdiv – ve skalce či vedle posezení u zahradního jezírka.

  • „Posezení“ pro návštěvníky zahrady

Kameny a vyvýšená místa vyhledává celá řada živočichů. Někteří z nich jsou pro naši zahradu přínosem, neboť hubí nechtěné škůdce. Kameny jsou tedy jedním ze způsobů, jak pro ně vytvořit v naší zahrádce příznivé podmínky. Kámen u jezírka uvítají obojživelníci, ještěrky si zase zamilují suchou zídku v klidnější části zahrady, ježkovi nebo ropuchám postačí kupka kamenů prosypaná starým dřevem či listím.

Všichni tito návštěvníci nám pomohou zbavit se nepříjemného hmyzu.

  • Kamenná zídka

Zahradní zídky z kamene jsou neotřelou tradicí. Lze je využít všude tam, kde chcete nějakým způsobem oddělit část zahrady. Může to být třeba místo s kompostem, posezení s grilem nebo klece s domácími zvířaty.

Suché zídky se uplatní v přírodních zahradách, kde majitelé nechtějí narušit vzhled.

Jak vybrat ten správný kámen?

Při výběru mějte na paměti několik důležitých faktů:

  • Přírodní a přirozený vzhled krajiny dotvoří kameny z blízkého okolí.
  • Pokud chcete kámen použít na stavbu zídky či cestičky, zajímejte se o jeho vlastnosti – stabilita, nosnost a protiskluzovost.
  • Pokud chcete umístit kameny i do skalky, pamatuje na několik větších kousků.
  • Mějte na paměti, že ve vlhčím prostředí se může potáhnout vrstvou sinic, řas či mechu. To by mohlo být nebezpečné v případě, že jej použijete na cestách či jako schodiště.
  • Chcete – li, aby působil decentně a nestrhával na sebe celou pozornost, volte spíše kameny méně barevné a s nevýraznými tvary.