Velký pomocník naší zahrady

Čerpadlo je pomocník, který nám pomůže zužitkovat nejen vodu dešťovou, ale i vodu ze studny, snadno s ním odčerpáme vodu z bazénu, zahradního jezírka nebo třeba ze zatopeného sklepa. Také nám pomůže vodu přivést na zahradu, kterou tak můžeme zalít vodou ze sudu nebo ze zahradní studny.

Čerpadla nám pomohou nejen u domu, ale i na zahradě.

V současné době je velký výběr různých druhů čerpadel. Jak ale vybrat takové, které nám pomůže?

Vybírat musíme podle toho, kde jej chceme použít, jiné se hodí do studny a jiné zase do sudu.

Čerpadla do sudů

Jsme – li majitelé zahrady, určitě na ní máme sudy na dešťovou vodu. Využít ji na zalévání je ideální, neboť nás nic nestojí.

Pokud si pořídíme čerpadlo do sudů, které se zavěsí přes okraj, můžeme jej využít na postřik i zalévání. Nemá sice výkon takový, jako čerpadlo tlakové, ale na zalévání postačí.

Tlaková čerpadla

Tento druh čerpadel využijeme pro případ, kdy chceme zavlažovat záhony pomocí hadice. Také na ně lze zapojit síť postřikovačů pro zavlažování trávníku.

Čerpadla vyvíjejí větší tlak, průtok vody není velký.

  • Pro vodu ze studny využijeme čerpadla samonasávací. Jsou umístěna na úrovni zahrady, krytá stříškou.
  • Ponorné čerpadlo se naopak zavěšuje přímo do studny.

Přečerpávací čerpadla

Tento druh využijeme především pro případ přečerpání vody z jednoho mísa do druhého a nemusí to být zrovna při povodni. Například potřebujeme opravit bazén.

V nabídce jsou čerpadla na čistou, mechanicky neznečištěnou vodu a na vodu mírně znečištěnou (drobný písek a malé kamínky).

Kalová čerpadla

Tato skupina čerpadel tvoří zvláštní skupinu, neboť si poradí i s homogenním materiálem. Většinou mají i řezací nástavce, které rozmělňují nasávaný materiál.

Na jejich výrobu bývá používána nerezová ocel. Jsou vhodné i do septiků. Jejich nevýhodou bývá vyšší cena.