Esenciálními oleji proti škůdcům

Proti škůdcům existuje celá řada chemických přípravků, které však mohou způsobovat zdravotní potíže některým alergikům. Pesticidy obecně bývají spojovány se zdravotními riziky, které způsobují nejen krátkodobé problémy (bolesti hlavy, nevolnost), ale i problémy chronické. Zvláště nebezpečné jsou pro dětský či oslabený organismus.

Mají však dopad i na životní prostředí – hubí i další organismy, znečišťují půdu a ovzduší, mohou se hromadit ve vodních systémech.

Alternativou by mohly být esenciální oleje. Pojďme si některé z nich přiblížit.

Lemongras

Tento olej nabízí insekticidní, antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Je obzvláště vhodný proti blechám, mouchám a komárům. Hmyz nemá rád vůni citronové trávy. Pokud jej chcete použít jako odpuzovač hmyzu, zahřejte půl šálku vody, nakapejte 20 – 25 kapek oleje, řádně promíchejte a postříkejte rámy dveří a oken.

Máta

Máta je přírodní insekticid, který působí proti blechám, komárům, mravencům a mouchám. Také funguje jako repelentní přípravek.

Existuje celá řada způsobů, jak tento olej využít. Můžete například nakapat několik kapek na vatové tamponky a ty pak umístit na okenní parapety, stejně tak do skříní s oblečením.

Můžete si vytvořit mátový sprej – přidáte několik kapek do rozprašovače s vodou.

Eukalyptus

Esenciální oleje extrahované z listů mají silné léčivé a insekticidní účinky. Eukalyptový olej má nejen silné aroma, ale dokáže hubit roztoče, mšice nebo škvory.

Můžete vyzkoušet tuto směs na mšice:

  • 1 lžička eukalyptového oleje
  • 1/2 lžičky mycího přípravku
  • 2 šálky vody

Směs řádně promíchejte a aplikujte na postižené rostliny. Opakujte jednou za tři dny

Tea tree olej

Jeho vlastnosti jsou antimykotické, antiseptické a antivirotické. Lze jej použít pro hubení hmyzu – pomáhá v boji proti blechám, vším, klíšťatům, komárům či mravencům.

Lze jej použít podobně jako olej mátový.

Máte – li popelnice umístěné ve venkovním prostoru, jsou lákadlem pro různé druhy hmyzu. Naneste trochu oleje na víko či po obvodu nádoby.

Tip: Správa webů je zárukou obsahu, který umí zaujmout.