Druhy podlahových lišt

Rekonstrukce bytu nebo výměna podlahové krytiny sebou nese značná úskalí. Výběr správné podlahy není to jediné, co je potřeba řešit. Aby podlaha vypadala k světu a skvěle ladila s interiérem, jsou zapotřebí i podlahové lišty. Ty chrání podlahu před poškozením a navíc vytváří elegantní dojem celé podlahy. Jaké jsou druhy podlahový lišt a co od nich čekat?

Druhy podlahových lišt podle způsobu upevnění

Podlahové lišty nabízí možnosti připevnění pomocí kolejnic, které se umístí ke stěně hmoždinkou a lišty se na ně nasunou. Tato možnost je však k dispozici pouze u stěn, které jsou rovné. U křivých stěn dosáhnete lepších výsledků klasickým způsobem připevnění lišty ke zdi. V případě potřeby můžete lištu vybavit i ochrannou, která zabrání poškození zdí od nábytku a okopání.

5355_493289747421862_851171997_n

Druhy lišt podle způsobu využití

Na trhu existuje celá řada typů lišt, které jsou vyrobené z rozdílných materiálů a nabízí trochu jiné vlastnosti. Podlahové lišty jsou ideálním a praktickým pomocníkem v každé domácnosti a z široké palety si vybere každý.

1085054_493289480755222_835852856_o

Soklové lišty pro dlážděné podlahy

Soklové lišty jsou vhodné pro všechny běžné dlažby. Při jejich instalaci je však potřeba dodržet pár zásadních pravidel, které však zvládne naprosto každý.

Dřevěné lišty s kabelovým kanálem a klipové systémy

Podlahové lišty jsou vybaveny kanálem, který dokáže ukrýt kabely a vedení o průměru až 8 mm. Ideální pro zakrytí vedení a kabeláže. Nevýhodou je však sejmutí celé lišty v případě, že chcete kabely upravit. Vhodnou alternativou jsou klipové systémy. Pojmou vedení sice jen o průměru 5 mm, ale dají se sejmout bez použití nářadí.

Korkové lišty

Alternativou k lištám jsou korkové lišty potažené fólií. Vypadají skvěle a hodí se do interiéru, které jsou vyzdobeny dřevěnými prvky. Při jejich instalaci buďte však opatrní. Fólie se snadno třepí.