Drtička větví – pomocník na zahradě

K tomu slouží zahradní drtičky, které jsou vynikajícími pomocníky zahrádkářů. Podrcené větve, neboli dřevní štěpka se dá použít k různým účelům. Můžete ji přidávat do kompostu, kde vrstva z drcených větví vytvoří vzdušnou vrstvu potřebnou ke správnému tlení kompostované hmoty.

Dalším způsobem využití drcených větví je sypání štěpky ke stromkům a keřům, neboť její mulčovací schopnost napomáhá k udržování potřebné vláhy a nevysychání povrchu půdy. Kromě toho se štěpky také využívá k pokryvu půdy například u malin, ostružin nebo různých okrasných dřevin.

Jednak je to zajímavé esteticky, a jednak může silnější vrstva zabraňovat růstu trávy a plevelů v místech, kde to nepotřebujeme. Další možností využití drceného odpadu je jeho usušení, po kterém může sloužit k zatápění, což ocení hlavně chalupáři vlastnící krby nebo krbová kamna a musí pravidelně v chladnějším období připravovat třísky na zatápění nebo různé podpalovače, které však stojí peníze. Ušušená řezanka z větví na zahradě je naopak zcela zadarmo a ještě se jí efektivně zbavíte.

Na trhu dnes existuje pestrá paleta nejrůznějších typů drtiček. Mimo jiné se rozlišují podle pohonu motoru. Nejpoužívanější a nejjednodušší jsou zahradní drtičky elektrické. K drcení větví slouží buď nožový systém nebo frézovací válce. Postup při práci s drtičkami je však obdobný. Větve vsouváte do příslušného otvoru a tlačíte je na kotouč s noži nebo na frézovací válec. Kotouč či válec se otáčí a rozsekává větve na malé kousky. U moderních drtiček je posouvání automatické. U každé drtičky je v návodu udáván průměr větví, které v ní lze drtit. Běžné drtičky zvládají klacky a větve do průměru až 4 cm.