Natírání plotu

Pokud máte dřevěný plot tyčový nebo prkenný, anebo například kovový, určitě se vám nebude chtít natírat plot téměř každou sezónu. Abyste se této práci vyhnuli, použijte kvalitní barvy, které vydrží několik let. Navíc přispějí i k prodloužení životnosti dřeva či kovu.

Aby váš plot mohl odolávat nepříznivým povětrnostním vlivům, je třeba postupovat pečlivě. Znamená to nejprve nanést ochrannou vrstvu. U kovových plotů se doporučuje základová barva na kovy, u plotů dřevěných pak vhodná impregnace na dřevo. V každém specializovaném obchodě s barvami a laky vám určitě obchodníci poradí, který nátěr zvolit.

Dřevěné ploty jsou o něco náchylnější na poškození, než ploty kovové, ale zase je u nich důležitý estetický dojem, ke kterému přispívá struktura dřeva. Abyste nechali vyniknout přírodní strukturu dřeva, je vhodné použít lazurovací barvy. Nejprve tedy ošetřete dřevěný plot základním nátěrem určeným pro impregnaci a ochranu dřeva před škůdci, vlhkostí, dřevokaznými houbami i slunečním zářením.

Tato ochranná vrstva výrazně prodlouží životnost dřevěného plotu. Po dostatečném zaschnutí použijte lazurovací barvu v odstínu, který se vám líbí a který bude ladit s domem a ostatními dřevěnými prvky. Největší efekt přinese vašemu plotu lesklý nátěr, který se nanáší ve dvou vrstvách. Jeho obnovu můžete provádět až po několika letech v závislosti na prostředí a klimatických podmínkách.

Pokud budujete nový dřevěný plot, je dobré plotovky natírat ještě před jejich přiděláním na plot. Budete je tak mít natřené ze všech stran a teprve poslední nátěr proveďte na hotový plot.