Dřevo v interiéru stále hraje prim

Patříte mezi ty, kterým dnešní moderně zařízené bydlení připadá příliš studené? Chladný kov na každém rohu ve vás nevzbuzuje pocit příjemného domova? Zkuste dřevo.
To v nás stále vyvolává pocit jistoty, zázemí a domova. Jde o materiál příjemný na dotek, který nás svou vůní vrací k přírodě.


Ze dřeva mohou být rámy oken, interiérové i vchodové dveře, podlahy, schodiště, obklady stěn, nábytek, dekorace a dokonce i nádobí a svítidla.

Mezi oblíbené druhy dřeva patří dub, buk, ořech, smrk, borovice, javor, bříza, třešeň či olše. A postupem času přibyla i exotická dřeva a to především pro neobvyklé barvy, strukturu i vlastnosti.

Dřevěná podlaha

V současné době je nabídka dřevěných podlah skutečně široká. Výborně snáší kontakt s vodou, jsou pevné, tvrdé a odolné, navíc nabízí velmi originální vzhled.
Celomasivní dřevěné podlahy – jsou velmi dekorativní, ale mají vyšší nároky na údržbu a ošetřování. Jsou méně odolné vůči výkyvům teplot a změně vlhkosti v místnosti
Vícevrstvé dřevěné podlahy – jsou z praktického hlediska výhodnější. Jsou odolné proti vysychání, snadno se pokládají a při mechanickém poškození se dají jednoduše vyměnit. Jsou ideální pro instalace podlahového topení, protože vrstvená konstrukce méně podléhá změnám teploty.

Obklady ze dřeva

Pokud se vám zdá, že jsou vaše zdi nudné, ozdobte si alespoň jednu z nich dřevem. Nemusíte zakrývat celou zeď. Stačí jen pás. Orámovat můžete dveře. Fantazii se meze nekladou. Avšak nevybírejte zeď, kde je okno. Záclony a závěsy budou dřevěnou ozdobu zakrývat a zeď bude působit přeplácaně.

Dřevěný nábytek

Výrobky z masivního dřeva mají v nábytkářském průmyslu dlouholetou tradici. Pořídit si můžete skříně, komody stoly či židle.

Doplňky ze dřeva

Pokud se vám nechce do velkých změn, ale přeci jen toužíte po dřevěném akcentu v interiéru, zkuste se zaměřit na doplňky – stojánky, poličky, rámečky na fotografie, ale třeba i nádobí. Jako doplněk můžete použít i neopracované surové dřevo. Nejenom pařez jako stolek, ale třeba i kůru nebo plátky kulatiny s výraznými letokruhy, větve složené do svícnu.

Pokud však dřeva použijete moc, vytvoříte změť barev, struktur a dekorů, která ve výsledku nemusí vyznít dobře. Opatrní musíte být především u tmavých dřevin a výrazných dekorů a kreseb.