Jaké zábradlí vybrat, aby bylo designovým a zároveň i bezpečnostním prvkem?

Stavební parcely nejsou nafukovací, proto stavby na nich musejí být obvykle patrové. To proto, aby se do nich všechny potřebné místnosti vešly. Je tedy nutností, mít v domě schodiště. Domov nám má však přinášet nejen pocit pohodlí, ale musí být především bezpečný.

A jedno z krizových míst představuje právě schodiště, které může být místem mnoha úrazů, proto je nutné jeho zabezpečení věnovat ne malou pozornost.
Jedním řešením může být instalace zábradlí, které je vhodné nejen do interiéru.

Do interiéru či venkovní

Jakékoli zábradlí by mělo nabízet především bezpečí. U venkovního typu musíme volit materiály, které navíc odolávají povětrnostním vlivům. Abychom zajistili co nejdelší životnost, je nutností jej opatřit speciálním nátěrem.

Jaký materiál zvolit do interiéru

Zábradlí by nemělo být jen bezpečné, mělo by také ladit svému okolí. Proto je vhodné zvolit takový materiál, který se nejvíce k celkovému interiéru hodí.
Kovové – jednoduchý design, perfektně ladí k modernímu interiéru, výhodou je i dlouhá životnost a snadná údržba. Lze jej libovolně kombinovat s ostatními materiály, cenově je nenáročné.
Hliníkové – levnější varianta nerezového zábradlí. Používají se hliníkové komponenty se speciálně upraveným povrchem, který vzhledem připomíná nerez, díky matnému povrchu je jednodušší údržba, jelikož ho nemusíme leštit, výhodou je i dlouhá životnost.
Dřevo – nestárnoucí klasika. Hodí se spíše do konzervativnějších interiérů, vhodnější jsou dřeva tvrdá (buk, dub), nejsou tolik náchylná na oděr, jako ta měkčí (smrk, borovice). Výhodou je možnost kombinovat různé typy dřeva, výslednou cenu tím o něco snížíme, musíme však poté zábradlí namořit do jednotného odstínu.

Zábradlí je však především bezpečnostní prvek, na to nesmíme zapomínat, proto při výběru není důležitý pouze design.

Důležitým hlediskem je i správné umístění. To by mělo být ve výšce přibližně 110 cm nad každým schodem.  V případě, že máte doma malé děti, je vhodné nainstalovat ještě jedno madlo do výšky 50-60 cm. Zde je vhodné zvolit i různé druhy výplní. To proto, abychom odstranili mezery, kterými by ratolesti mohly prolézt či v nich uvíznout. Vybírat můžeme opět z několika variant – průsvitné sklo, nerezové výplně či dřevěné sloupky.