Dejte zelenou efektivnímu větrání, aneb Co byste měli vědět o rekuperaci?

Pokud vám naskakuje husí kůže při pomyšlení na množství tepla, které zase letos vyvětráte dokořán otevřenými okny, máte nejvyšší čas na pořízení rekuperační jednotky. Ušetří vám spoustu peněz, a navíc zajistí prvotřídní kvalitu vzduchu. Problematiku jsme podrobně konzultovali se specialisty z firmy Recu-Clim, jež má s instalací rekuperačních systémů dlouholeté zkušenosti.

Proč si rekuperaci pořídit?

Odborníci na rekuperační jednotky Hradec Králové vyzdvihují především významnou úsporu za teplo (řádově v desítkách procent), které by se jinak vyvětralo okny. A také fakt, že rekuperace zvyšuje hygienickou úroveň bydlení.

Rekuperace navíc, podobně jako klimatizace do bytu Hradec Králové, funguje jako efektivní nástroj proti nadměrnému přehřívání interiéru. V případě vysoké venkovní teploty bydlení mírně chladí. Platí to v dobře navrženém a kvalitně odizolovaném bydlení.

Za zmínku stojí i další, velmi praktické výhody rekuperace. Větrání se zavřenými okny je mnohem komfortnější, protože se dovnitř nedostává hluk, hmyz a nečistot z ovzduší (prach, alergeny…). Domácnost je zároveň lépe chráněna před zloději a nedochází v ní k výskytu plísní.

Za jak dlouho se investice do rekuperace vrátí?

K přesnému určení návratnosti investice je zapotřebí znát celkovou spotřebu tepla v objektu, průvzdušnost (těsnost) oken a některé další parametry (např. výši dotace v rámci programu Zelená úsporám). Provozní náklady jsou poměrně zanedbatelné, v závislosti na výkonu jde ročně o částku od cca 1000 Kč. Obecně se investované finanční prostředky vrací po pěti letech provozu.

Rekuperace nenahrazuje topení

K častým omylům patří záměna rekuperačního systému za zdroj tepla. Princip rekuperace ovšem spočívá na zpětném zisku tepla z odpadního vzduchu. V objektu se proto musí nacházet další, v podstatě libovolný samostatný zdroj.

A to už nikdy nebudu otevírat okna?

V otevírání oken vám rekuperace fyzicky nezabrání. Počítejte však s tím, že je její benefity plynou právě z větrání bez otevírání oken.