Co je to decentrální větrání a proč se vyplatí i vám?

S termíny „rekuperace“, případně „regenerace vzduchu“ jste se již zřejmě setkali. Jedná se o pravidelnou výměnu vzduchu v místnosti pomoci zpětného zisku tepla. Ale co přesně znamená decentrální větrání?

Ačkoliv jste se možná s pojmem decentrální větrání doposud nesetkali, v Německu se větrací systémy využívající tento princip vyrábí téměř třicet let. K předním výrobcům patří firma inVENTer GmbH, jejíž produkty u nás nabízí výhradní dovozce A-Invent, s.r.o. Větrací jednotky značky inVENTer mají certifikace kvality od nezávislých institucí.

Proč větrat řízeně?

Jaký je rozdíl mezi neřízeným a řízeným větráním? Neřízené větrání probíhá „klasicky“, tedy především pomocí oken a dveří. Výměna vzduchu probíhá tak, že se současně s ním dostává ven z budovy také teplo. Další nevýhodou je, že nikdy neproběhne v potřebném rozsahu, tzn. v 0,3 – 0,5 celkového objemu za hodinu).

A právě v tom tkví velká výhoda řízeného větrání, jehož průběh lze přesně určit. Pomocí rekuperační jednotky stanovíte, v jaké míře se má vzduch vyměnit. Můžete se rozhodnout na základě denní doby či konkrétní části bytu. Tato metoda větrání je logicky výrazně úspornější. Systémy jsou koncipovány s ohledem na minimální únik tepla.

Decentrální větrání nepotřebuje rozvody

Další předností technologie decentrálního větrání je absence rozvodů. Větrací jednotky se instalují do obvodových stěn a obejdou se bez komplikovaného systému potrubí. Řídí je centrální řídící jednotka, která umožňuje snadné nastavení intenzity větrání, individuální nastavení pro jednotlivé zóny, větrání pomocí čidel a další užitečné funkce.

Co dodat závěrem? Řízené větrání je úsporné a přitom velmi efektivní. Chcete-li mít doma čerstvý vzduch a zároveň ušetřit za teplo, měli byste pořízení decentrálních jednotek zvážit.