Chcete relaxovat na zahradě? Pořiďte si vhodný zahradní nábytek.

Léto se pomalu blíží a vy přemýšlíte, jakým nábytkem doplníte svoji terasu, balkon či zahradu. Než si nějaký pořídíte, popřemýšlejte nejen o jeho vzhledu, ale i času, který chcete věnovat jeho údržbě, neboť každý materiál klade na údržbu jiné nároky.

Plasty

Plastový nábytek je relativně levný a také nemá velké nároky na péči. Postačí otřít hadříkem namočeným v saponátové vodě. Velkou nevýhodou tohoto typu nábytku je, že časem ztrácí barvu. V jeho pórech se usazují drobné nečistoty, které nelze odstranit a nábytek tak získá našedlý odstín.

Dřevo

Pokud se rozhodnete pro nábytek ze dřeva, počítejte s tím, že se o něj musíte dobře starat, aby si zachoval svůj původní vzhled. Dřevo je nádherný materiál, který sice odolá povětrnostním vlivům, zato na něj působí vlhkost a slunce. Pokud se na něm vyskytnout drobné odřeninky či oděrky, postačí mořidlo. Chcete – li zachovat přirozený vzhled a zajistit dlouhodobou ochranu, použijte oleje, podle typu dřeva.

Pokud máte nábytek z neopracovaného dřeva, vyžaduje častější péči, neboť neopracovaný povrch absorbuje více vody a v nerovnostech se usazuje více nečistot.

Teakový nábytek časem mění vzhled – na povrchu se utváří šedá patina a vroubky. V tom případě je potřeba povrch nejprve jemně obrousit, následně pak nanést teakový olej. Ten oživí barvu a zlepší pružnost a odolnost dřeva.

Po sezoně je vhodné nábytek uskladnit do míst, kde se netopí a je tam sucho. Důležité je proudění vzduchu.

Ratan

Tento materiál není náročný na údržbu. Pro běžnou péči postačí prachovka či měkčí kartáček. Odolnější špínu pomůže odstranit voda se saponátem. Chcete – li nábytku vrátit vzhled novosti, jednou za rok jej natřete odolným lakem.

Mějte na paměti, že není dobré jej dlouhodobě vystavovat přímým slunečním paprskům, vydatnému dešti, častým střídáním teplot nebo mrazům. Na zimu je raději uložte.