Bude se rostlinám víc dařit v plastovém, nebo keramickém květináči?

Debata o tom, jestli jsou lepší plastové nebo keramické květináče, zdánlivě nikdy neskončí. Někteří zahradníci preferují plastové, pro jiné neexistuje jiná volba než ručně vyráběná keramika. Každý typ má své výhody a nevýhody, ve kterém ale budou rostliny žít déle? Odpověď není tak jednoduchá, záleží na mnoha faktorech.

Keramické květináče pro sukulenty

Porézní keramické truhlíky a květináče propouští vzduch a vlhkost. To stimuluje kořeny k růstu a květiny jsou zdravější. Keramika ale také absorbuje vodu ze zeminy, takže rostliny v nich vyžadují častější zálivku. Pokud ale máte tendenci k přelívání, jsou keramické květináče jasnou volbou. K dostání jsou i glazované keramické květináče, které nevysychají tak rychle, ale zároveň ani nepropouští vzduch.

Keramické květináče jsou vhodné pro rostliny, které nesnáší přelití a pro ty, jejichž původní domovinou jsou tropické oblasti. Ideální jsou například pro sukulenty, tchynin jazyk, vepřinec, hoju a některé bylinky, například bazalku, vavřín, rozmarýn, levanduli a oregano. Všechny tyto rostliny preferují úplné vyschnutí substrátu před dalším zalitím.

Plastové květináče pro pěstitele, kteří opomínají zálivku

Plastové květináče jsou flexibilnější a variabilnější. Také jsou méně náchylné k poškození a ke znečištění. Protože ale nepropouští tolik vlhkosti, může při větší zálivce dojít k uhnívání kořenů. Nedovedou izolovat teplo ani mráz, proto nejsou vhodné do venkovních prostor. Jsou vhodné pro rostliny, kterým nevadí neustále vlhký substrát a přemokření.

Hmotnost keramických květináčů, především pokud jde o velké keramické květináče, může být výhodou i nevýhodou. Je těžší je převrhnout, ale zároveň je také obtížnější jejich přemisťování. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ květináčů, ujistěte se, že má dostatek drenážních otvorů. Je také důležité vybrat správnou velikost a přesazovat v případě potřeby. Rychle rostoucí rostliny s hlubokým kořenovým systémem potřebují hlubší květináče.