7 tipů, jak opticky zvětšit místnost

Žijete v malometrážním bytě a bojujete s každičkým prostorem? V takové situaci se ocitá mnoho lidí, přitom některým může pocit stísněnosti způsobovat nepříjemné pocity. V tomto článku jsme si pro vás připravili tipy, jak alespoň opticky zvětšit malou místnost. Nechte se inspirovat osvědčenými radami. Věříme, že vám pomohou.

1. Zvolte světlou výmalbu

Naprostým základem pro malé byty je volba barev. Zatímco tmavé barvy si mohou dovolit spíše prostornější místnosti, malé byty vyžadují spíše barvy světlejší. Světlé barvy mají tu úžasnou schopnost opticky zvětšit prostor. Nemusí se vždy jednat pouze a jen o čistě bílou. Máme tolik krásných světlých barev, které dodají pokoji světlo a vzdušnost.

Pokud nepreferujete bílou výmalbu, sáhnout můžete po vanilkové, žluté, meruňkové, broskvové, růžové nebo třeba zelenkavé. Tyto barvy jsou velmi veselé a pozitivní. Zároveň doporučujeme volit spíše tlumenější odstíny, které se jen tak neokoukají. Příliš vyzývavé barvy nám mohou po čase začít svou intenzitou vadit.

Naprosto klíčové je nechat strop bílý! Tmavý strop by prostor zbytečně opticky zmenšil. Pokud navíc zanecháte bílou (či jinak světlou) výmalbu, můžete si dovolit i tmavší podlahu. Ať už se bude jednat o tmavé linoleum či koberec, daný kontrast se světlou výmalbou bude jedině žádoucí. Bude to vypadat skvěle a kýžené efektu dosáhnete.

V případě, že chcete zvolit tapetu, pak ji nalepte pouze na jednu stěnu v pokoji. Pokud byste vytapetovali všechny 4 stěny, místnost by působila stísněně, a to je efekt, který nechceme. Ideálně se tapeta hodí v ložnici za postel nebo třeba v obývacím pokoji za sedací soupravu. Mnohdy se nemusí jednat ani o celou jednu stěnu vytapetovanou, postačí užší pruh za sedačkou, který pokoji dodá šmrnc.

A jak jsme již mnohokrát zmiňovali, světlé barvy jsou žádané, proto zvolte tapetu ve světlejších tónech. Také je efektnější, pokud sáhnete spíše po méně vzorované tapetě. Něco decentnějšího a jemnějšího lépe prostor provzdušní.

2. Vsaďte na skleněné komponenty

Sklo má tu báječnou schopnost prozářit a prosvětlit místnost. Jelikož je sklo transparentní, propouští přirozené světlo – a to je v případě optického zvětšení místnosti žádoucí. Sklo můžeme vidět v mnoha podobách.

Zvolte jídelní stůl nebo konferenční stolek se skleněnou deskou. Rázem bude prostor vypadat provzdušněný. Navíc sklo je ryze minimalistické a nijak nenaruší vzhled interiéru. Hodí se do moderně i tradičně zařízeného interiéru. Sklo je zkrátka nestárnoucí! Jen tak z módy nevyjde… K jídelnímu stolu můžete dále zvolit skleněné (průhledné) židle, které jsou aktuálně velmi trendy. Opět se jedná o ryze minimalistický kousek, který si pro svou jednoduchou krásu zamilujete.

Dále je možné vidět sklo například v podobě poliček nebo jako dveřní křídlo od různých skříněk. Máte doma robustní obývací stěnu, která je celá netransparentní? Zkuste ji trošku provzdušnit tak, že přidáte právě skleněná dvířka. Samozřejmě je pak nutné udržovat ve skříňkách pořádek, ale za ten efekt to stojí.

3. Jaký zvolit nábytek

Dále budete samozřejmě řešit, jaký nábytek se jeví do malých bytů jako nejlepší. Usilujeme primárně o praktičnost. Pravděpodobně budete v takovém bytě bojovat s nedostatkem úložných prostorů, proto vám každá skříně přijde vhod. Z praxe můžeme říci – méně je někdy více. Raději zvolte méně pořádných skříní než mnoho malých. Pokud bude u každého kousíčku zdi nějaký kus nábytku, bude pokoj působit stísněně.

Raději zvolte jednu pořádnou šatní skříň až ke stropu. Do horních polic si můžete dopomáhat žebříkem. Umístíte zde sezónní oblečení, staré hračky dětí a další věci, které nepotřebujete na denní bázi. Využít můžete ale také rafinované šuplíky pod postelí nebo třeba pod sedačkou. Tyto „schované“ úložné prostory jsou ty nejlepší! Nezavazí, plní svou funkci a zároveň nijak nenarušují interiér.

Při volbě nábytku se vyhněte na první pohled masivním kusům, které jsou hodny spíše do paláce. Uvažujte minimalisticky a střídmě. Zvolte nábytek ve světlých tónech. Nemusí se jednat o čistě bílou. Může to být světlé dřevo (například jasan, javor, dub sonoma). Velmi oblíbené je kombinovat bílou barvu se dřevem. Například základ skříně je bílý, ale dvířka jsou s dekorem dřeva. Vypadá to fantasticky! Kromě bílé pak můžete sáhnout po krémové nebo kávové.

Pro tyto naše účely je výhodnější volit spíše studené odstíny dřeva. A dobře uděláte také v případě, že zvolíte nábytek v lesku, nikoliv v matu. Lesk funguje jako sklo nebo zrcadlo – opticky prostor zvětší.

Chcete, aby pokoj působil vzdušným dojmem? Pak zvolte nábytek na nožkách. V prostoru pod nábytkem tak může volně proudit vzduch a získáte tím právě atmosféru volného prostornějšího bydlení. Například při výběru křesla. Zvolte relaxační a TV křesla na praktických nožkách a k nim dolaďte pohovku.

Pokud u křesla chcete dosáhnout maximálního efektu vzdušnosti, pak vám můžeme doporučit závěsná křesla. Některá tato křesla se dají zavěsit ke stropu, jiná jsou k dostání přímo s konstrukcí, na které se zavěsí. Kromě toho, že je takové křeslo nevšední a stylové, je navíc také velmi pohodlné. Ukolébá vás ke spánku! Podobně pak fungují také houpací křesla.

4. Rafinované dveře do každého malého bytu

A jelikož je řeč o sklu, nemůžete opomenout skleněné dveře. Ano, skleněné dveře propouští přirozené světlo a zanechávají tak každou místnost dostatečně světlou. Vypadá to elegantně a nadčasově zároveň. Takové dveře si zamilujete! Samozřejmě tam, kde je požadavek na netransparentnost (například do koupelny), tam můžete zvolit nějak upravené sklo, abyste docílili onoho požadavku.

Takové skleněné dveře se perfektně hodí jako předěl mezi obývacím pokojem a kuchyní, mezi ložnicí a šatnou nebo třeba pracovnou. Výsledek je prostě skvělý!

Další vychytávkou do malých bytů jsou zasouvací dveře. Nechcete, aby dveřní křídlo zasahovalo do prostoru při otevírání? Nemůže si to daný prostor dovolit? Obvyklé je tohle řešení právě do koupelen, šaten, ale i kamkoliv jinam. Zasouvací dveře jsou dnes již standardem, který perfektně funguje, a ještě lépe vypadá. Rozhodně se vyplatí do nich investovat peníze.

5. Zrcadla mají kouzelnou moc…

Dalším takovým pomocníčkem do malých bytů jsou zrcadla. Zrcadla fungují podobně jako již zmíněné skleněné doplňky do interiéru. Víte, proč se do malých výtahů umisťují zrcadla? Ano, je to skvělá vychytávka, když se při cestě na schůzku můžeme ještě doupravit… nicméně ona mají hlavně tu úžasnou schopnost, že umí opticky místnost zvětšit.

Takové zrcadlo můžete umístit na velkou vestavěnou skříň v ložnici, která jinak bojuje s nedostatkem místa. Máte pocit, že postel a skříň zabírají tolik prostoru, že už zde není k hnutí? Lepšího pocitu dosáhnete, pokud na skříň umístíte právě velké zrcadlo. Pokoj nebude působit tolik stísněně.

Velká zrcadla se také velmi často umisťují do menších předsíní nebo chodeb na velké skříně. Opět je to velmi praktický prvek, jelikož se před odchodem z bytu můžete zhlédnout v zrcadle, jak vám to sluší a zároveň místnost opticky zvětší. Samozřejmě tohoto efektu dosáhnete primárně s většími zrcadly, v kterých se uvidíte od hlavy až k patě. Navíc v takových zrcadlech vidíte krásně pohromadě celý svůj outfit, jak vám ladí.

6. Nezapomeňte na vhodné osvětlení

Čím více světla, tím samozřejmě lépe. Přirozeného světla v prostorech bez okna dosáhnete volbou skleněných dveří. Ale bez klasického světla se samozřejmě neobejdete! Zvolte bodové světlo oproti honosnému lustru, který by zasahovat do prostoru. Můžete zvolit vícero bodových světel pro dosažení požadovaného výsledku. Honosné výraznější a visací lustry se hodí spíše do větších místností.

Kromě velkého světla nezapomeňte také na několik dalších světel v místnosti. Zvolte stojací lampy, lampičky, LED světla a světelné pásy nebo řetězce všude tam, kde potřebujete pečlivě vidět. Takové LED světlo rozhodně využijete u kuchyňské linky při přípravě jídla. Nechcete přece přijít při krájení o prsty!

7. A nakonec pár vychytávek do malých bytů…

Pokud bojujete s místem, pak musíte být vynalézavý. Naštěstí prodejci myslí i na tyto případy a nabídka takových produktů stále vzrůstá. Již jsme zmiňovali právě úložné prostory pod postelí nebo pod sedací soupravou. Pokud takový šuplík pod postelí nemáte, pak si jej můžete sami vytvořit. Pořiďte si úložný box na kolečkách, který snadno pod postel zasunete a kdykoliv bude potřeba, vysunete. Tím získáte další místo pro ukládání věcí.

Další vychytávkou jsou kusy nábytku na kolečkách! Řeč je například o konferenčním stolku či jiných šuplících. Když vám bude zavazet v prostoru, jednoduše jej odsunete na jiné místo. To je velmi praktické.

Některé kusy nábytku se navíc dají prakticky složit! Pořiďte si skládací židle či stoly. Když přijde návštěva, vytáhnete je z „kumbálu“ a je to! Běžně vám tam nebudou zavazet. Praktické jsou také jídelní rozkládací stoly. Ze stolu pro čtyři se pak rázem stane stůl pro 6. Pohostit tak můžete celou rodinu. Je to praktické, efektní, a přitom tak jednoduché.

Další možností jsou rozkládací sedačky, které využijete na spaní! Již dávno neplatí, že na gauči se v pohodlí nevyspíte. Výrobci dbají na kvalitu produktů a některé sedačky jsou mnohem pohodlnější než některé postele. Plánuje u vás někdo přespávat? Nemáte další pokoj pro děti, a tak si vytvoříte ložnici v obývacím pokoji? Tohle je pro vás perfektní řešení! Typické jsou také postele, které jsou jakoby schované ve skříni. Jednoduše skříň otevřete a „vypadne“ na vás postel.

Pohodlně se vyspat můžete také na křesle. K tomuto účelu slouží rozkládací křesla na spaní nebo pak větší rozkládací sedačky. Křeslo běžně využijete jako další místo na sezení, a když bude večer potřeba, rozložíte jej a pohodlně se na něm vyspíte. Rozkládací křeslo nemusí být pouze v obývacím pokoji, můžete jej mít i v rohu ložnice nebo v dětském pokoji. Rozhodně přijde občas vhod.

Zařiďte si svůj malý byteček dle vašeho vkusu. Nejdůležitější je, abyste se zde cítili příjemně. Obklopujte se věcmi, které máte rádi. Využívejte moderních možností, které vám usnadní a zpříjemní bydlení. Jak jste četli v článku, těch možností je mnoho.