Zbavte se slimáků

Zhruba od května se na našich zahradách zabydlují škodliví slimáci, kteří ničí naši úrodu. Je tak právě teď načase, tyto hosty ze zahrady vyhnat. Páří se totiž právě teď – od května do července.

Nejúčinnější je tak jejich likvidace právě v tuto dobu. V srpnu totiž začnou klást vajíčka a pokud nezasáhnete, máte na pozemku armádu slimáků. Rok co rok tak budete s těmito slizouny bojovat.

Past

Slimáky lze nalákat na kousky ovoce. Některé formy hubení však nabízí také mulčování, což je pokrytí zahrady speciální trávou či kůrou. Mulčování trávou se však nedoporučuje.

Výbornou alternativou zbavení se slimáků, je vytvořit pro ně nepřekonatelnou hradbu – například pás čistého písku či dřevěného popele. Dále může jít o kamennou moučku, roztlučené skořápky vajec, ale i jehličí, zejména pak jedlové nebo smrkové.

Znepříjemněte život slimákům

Slimákům rovněž stěžíte život, pokud si správně načasujete zálivku záhonů. A sice v noci nebo nad ránem, kdy jsou nejaktivnější. Slimáci milují vlhko, proto je nejlepší doba zalévání právě ráno, kdy zalézají. Rostliny po ránu stihnou nasát svůj příděl vody, do večera však záhony oschnou tak, že nejsou atraktivním prostředím právě pro slimáky.

Rostliny, které slimáci nenávidí

Další možností zbavení se těchto slizounů je, zasadit okolo rostlin, které ničí, rostliny, které nenávidí. Je to petržel, měsíček lékařský, šalvěj a česnek.

Babské rady

Pokud slimáky nechcete sbírat a zbavovat se jich ručně, nabízí se chemické prostředky, které zase nejsou přívětivé pro půdu a rostliny, které v ní rostou, a které se třeba chystáte konzumovat. Slimáky sbírejte po ránu, večer, anebo po dešti, mnoho zahrádkářů si na ně vytvořilo speciální bodec, na který je jednoduše napichují, aby se nemuseli sklánět. Jedná se o rychlou smrt. Použít můžete také sůl (sůl je však rozleptává i několik hodin), anebo slimáky házejte do kýble s vodou (utopí se).

Španělové

Španělských plzáků (velkých hnědých potvor) se zbavíte tak, že je naservírujete kachnám, které je milují (indický běžec). Nastražit však můžete také pasti či pivo do kelímku od jogurtu.

Milovníci přírody

Pokud těmto zvířátkám ubližovat nechcete a máte v plánu odnést je mimo pozemek, tak upozorňujeme, že zrovna ta španělská potvora dokáže přes noc urazit až padesát metrů.