Pravidla natírání

Nepodceňujte základní vrstvu. U dřeva se postará o ochranu proti plísním a škůdcům, u kovů zase umožní dobré spojení s podkladem.

Nejběžnější chybou natírání, je bezesporu to, že zapomínáme na základní vrstvu. Základová barva disponuje antikorozními prvky, a pokud ji vynecháte, výrobek vám dlouho nevydrží. Vrchní barvu je tak třeba nanést nejlépe dvakrát, protože první vrstva sice udělá základní práci, ale nemusí se dostat všude a být nanesená pravidelně. S jednou vrstvou se může stát, že se po čase ztenčí a započne koroze.

Okna

U oken se natírá dokonce třikrát, což nedodržují zejména podezřele levné firmy. Pravidle zde je natírat třemi odlišnými odstíny, aby byl znatelný rozdíl při případném špatném nanesení barvy. To levné firmy nedělají a na základ použijí stejnou barvu jako napodruhé při přetření. Rovněž takové firmy, které se snaží ušetřit, vynechávají napouštědlo při natírání dřeva. Jak to poté poznáte? Okna napadne škůdce, anebo zmodrá, což je právě výsledek chybějící vrstvy.

Penetrujte, kde se dá

Zdi, zahradní nábytek, cokoli ze dřeva, ale i z kovu, cokoli, co zejména musí odolávat nepřízni počasí. Rovněž nezapomeňte u dřeva před nátěrem použít nátěr napouštěcí, a pokud renovujete starý nábytek, tak jej nejprve obrousit od nátěru starého. Penetrace zpevní povrch a sjednotí savost materiálu a zlepší přilnavost dalšího nátěru. Trh nabízí mnoho druhů i značek barev, bohatých odstínů i různých životností.

Syntetika / Vodou ředitelné

Žádný odborník vám stoprocentně neřekne, který z těchto druhů je vhodné použít. Podle nich je syntetická barva i ta vodou ředitelná, již téměř na stejné úrovni. Spotřebitel tak volí spíše podle svého zájmu. Nezapomeňte však po každé vrstvě nátěru, dřevo vždy zlehka obrousit, aby se vyrovnaly vlákna. Vůbec nejlepší je však, podívat se na návod v praxi, který poskytují různá hobby centra, kde odborníci zaučují spotřebitele.