Využití staré stodoly

Architektura stodol byla jednoduchá a zároveň dokonalá. Jednalo se vždy o prostorné objekty bez oken, které měly velká vrata umožňující vjezd celým koňským povozům až dovnitř stodoly. Poměrně tenké zdi se stavěly z kamenů nebo cihel. Střecha byla vždy zpravidla sedlová a nesly ji silné krovy. Sedlový tvar střechy umožňoval velké skladovací prostory v patře stodoly.

V dnešní době jsou velká venkovská sídla většinou přestavována na rekreační účely. Mnozí lidé se snaží venkovské domy rekonstruovat. Pokud je jejich součástí i stodola, je to vítaná příležitost, jak si ze staré stodoly vytvořit příjemné místo pro posezení v případě nepříznivého počasí. Jsou i tací, kteří se pouští do stavby nové stodoly, aby zachovaly venkovský ráz zemědělské usedlosti. Stavba nové stodoly se podobá stavbě nového domu s tím rozdílem, že celková konstrukce stodoly je o poznání jednodušší a materiálová náročnost daleko nižší. Pokud je stará stodola ještě v zachovalém stavu a hlavně dřevěné krovy nejeví známku trouchnivění, nebo napadení dřevokazným hmyzem, je její rekonstrukce o to snažší.

Jsou však i varianty, kdy se do stodoly vestavuje obytný dům. Zachová se původní půdorys, na místě velkých vrat se vytvoří hlavní vchod do domu, do střechy se zabudují střešní okna a stodola může sloužit k bydlení. Velkou výhodou je obrovský vnitřní prostor, který poskytuje nejrůznější možnosti pro budování místností podle potřeb a vkusu majitele. Jinou variantou využití staré stodoly je vybudování bazénu uvnitř stodoly. Zastřešený bazén, kolem kterého je dostatek místa, je ideální možností, jak může stodola v dnešní době sloužit.