Pštros na zahradě

Pštros je největším ptákem na světě, který však nelétá. Ve volné přírodě žije v Africe, ovšem dnes se chová již po celém světě. Je zvláštního vzhledu, charakterizuje ho zejména dlouhý krk a na něm malá hlavička a také dlouhé nohy, které mu umožňují rychlý běh. Pštros je schopen dosáhnout rychlosti až 70 km a z cestopisných filmů vám jistě utkvěly v paměti záběry pštrosích závodů. Pořádají se v Africe a domorodci na nich sedí jako na koni. To vše jsou všeobecně známé věci, ovšem málokdo ví, že pštrosa můžete v našich podmínkách také chovat a dokonce ho využít jako výborného hlídače.

Nic si nezadá s velkým psem. Je třeba jej ochočit a vycvičit pro hlídání a pak se stane tím nejlepším hlídačem vašeho pozemku, jakého si umíte představit. Vyžaduje to však, aby si pštros zvykl na prostředí, které má hlídat. Pak už své území brání před každým narušitelem, což se nejprve projeví pronikavým pískáním a pak prudkým zaútočením.

Psát v této souvislosti o pštrosím mase je nepatřičné. Ovšem faktem je, že pštrosí maso není v našich obchodech běžným sortimentem snad i proto, že nepatří k nejlevnějším. Tmavě červenou barvou i chutí připomíná hovězí a výborná kvalita se hodí na steaky, guláše, soté atd. Maso obsahuje spoustu proteinů a málo tuku.

Záleží na tom, zda chcete chovat pštrosa jen jako domácího mazlíčka a hlídače, nebo si založit pštrosí farmu a produkovat pštrosí maso. Na běžnou zahradu se ale celé stádo nevejde, ani nehodí. Pštros je na chov nenáročný a kromě kvalitního masa má výborné peří a jedno pštrosí vejce se vyrovná 24 slepičích. Jako hlídač je pštros lepší než pes. Výběh je dobré mít u domu, aby si na vás zvykl. K jeho ustájení stačí jednoduchý přístřešek, ideální je stodola. Potřebuje pořádný výběh a pastvu, nejraději má vojtěšku jetel, ale uvítá i listí, květy, pupeny, žere i keře, trávu a nepohrdne ani hmyzem nebo larvami. Přidávat mu můžete směs obilovin a granulí, k tomu řezané seno a hlavně stále hodně vody. Jelikož má velkou sílu, je potřeba pevné a bezpečné oplocení. Pokud si budete chtít pštrosa pořídit, seženete ho od chovatelů a cena se v inzerátech na internetu pohybuje kolem pěti tisíc korun.