Bezpečnostní prvky u oken a dveří prošly za poslední roky významnou proměnou

Bezpečí domova je nedílnou součástí vašeho života. Kde jinde než doma byste se měli cítit v bezpečí. Pokud dům opouštíte, necháváte v něm cenné věci, které je potřeba chránit. Srpen je podle policejní statistiky měsícem, kdy bylo v minulém roce v Česku vykradeno nejvíce bytů a domů. Návštěvu nezvaných hostů v tomto měsíci ohlásilo 287 domácností. Za celý rok 2016 pak policie eviduje přes 6 000 případů vloupání. Je tedy potřeba myslet na ochranu svého bydlení. K té vám pomohou také bezpečnostní prvky u oken a dveří. Ty totiž jako první mohou lupiče odradit a ztížit mu práci.

Zodpovědné chování proti vloupání

Proti vloupání se majitel bytu či domu může v první fázi bránit zodpovědným a promyšleným chováním. Před odjezdem z bytu na více dní by měl zavřít všechna okna, zamknout dveře a vytvořit podmínky, které neupozorňují, že odjel na delší dobu pryč. Není proto dobré zatahovat všechny viditelné rolety a žaluzie nebo v případě delšího pobytu nechat na odiv viditelně přeplněnou poštovní schránku. Bezpečnostní experti i policie doporučují také časovací zásuvky, které na alespoň krátkou dobu zapínají a vypínají osvětlení v domácnosti nebo i domluvu s jinou osobou, která vždy jednou za čas vyzvedne obsah poštovní schránky. Dobré je také neupozorňovat na svoji delší nepřítomnost na sociálních sítích.

Moderní okna a dveře: pomohou v ochraně bytu

Zodpovědné chování a neupozorňování na delší nepřítomnost může některé lupiče odradit. Chytřejší zloděj si ale může všimnout, že světla v bytě se vždy zapínají a vypínají ve stejnou dobu a že schránku chodí vybírat soused. S ochranou proti vloupání pomohou i okna a dveře s bezpečnostními prvky. „V současné době existuje široká škála způsobů, jak zvýšit bezpečnost domácnosti. V nabídce jsou bezpečnostní kliky a zámky, bezpečnostní vchodové dveře, uzamykatelné kličky oken, více uzamykacích bodů se speciálními čepy na kování oken či odolnější skleněné tabule s integrovanými bezpečnostními foliemi,“ uvádí Roman Kubálek, obchodní ředitel VEKRA okna, a dodává: „Na vybavení bezpečnostními prvky je dobré myslet již při výběru oken a dveří. Již z výroby může být kování osazeno speciálními magnety, které reagují na otevření oken nebo pohyb otočení okenní kličky. Vždy je dobré nechat si poradit od odborníků“.

Mechanické bezpečnostní prvky

Kování zajišťuje nejenom funkčnost oken, ale jeho parametry mají vliv i na bezpečnost, která vyžaduje vždy komplexní řešení v podobě kombinace více bezpečnostních prvků. Čím více bezpečnostních bodů okenní kování má, tím hůře půjde okno násilně otevřít. VEKRA standardně dodává okna se třemi bezpečnostními body a kování VEKRA Resist 3+ tak má větší odolnost proti násilnému vniknutí. Dalšími mechanickými prvky, které zvyšují bezpečnost je kalená podložka proti odvrtání okenní kličky. Ta ztěžuje přístup k převodovce okenního kování z vnější strany. Klička by měla být zamykací, aby odolala otočení bez použití klíčku. Důležitá je v případě plastových oken i fixace bezpečnostních uzavíracích bodů do kovové výztuhy v profilu, protože zabraňuje jeho vytržení.

ezi nejdůležitější mechanické bezpečnostní prvky patří také speciální bezpečnostní sklo. Jedná se o skleněné tabule, které jsou slepeny několika speciálními foliemi. Rozbití tohoto typu skla je obtížné, a pokud už k němu dojde, střepy zůstávají nalepené na folii.

Elektronické bezpečnostní prvky

Aktuálním trendem, který VEKRA zaznamenává, je centrální elektronická ochrana domu. V případě kování oken a dveří to znamená osazení magnetickými kontakty. Do rámu okna je zabudován malý spínač, který reaguje na vzdálení magnetu umístěného v okenním křídle. Alarm se spouští při otevření okna nebo už i při pohybu okenní kličky.

Stále větší oblibě se těší i elektronické zabezpečení vchodových dveří u rodinných domů, které umožňuje motorický zámek. Nabízí ho např. OTHERM. Motorické zámky mají čidlo, které kontroluje, zda jsou dveře uzavřené. Toto čidlo lze napojit na centrální elektronickou ochranu domu. Motorický zámek je možné ovládat malou klávesnicí, čipem, čtečkou otisku prstu nebo mobilním telefonem přes BlueTooth.