Vysazení meruněk

Před samotnou výsadbou je dobré se poradit s odborníkem v zahradnictví, kde budete meruňku kupovat. Na našem trhu jsou dnes k dostání odrůdy, které byly vyšlechtěny speciálně pro drsnější oblasti. Druhým předpokladem je výběr stanoviště, které by mělo být dostatečně chráněno před větrem. Ideálním místem je jižní stěna domu, která poskytne meruňce ochranu před severním a západním větrem a navíc akumuluje přes den teplo, které pak v noci vyzařuje.

Vysazovat meruňky můžeme na podzim i na jaře. Podzimní výsadba je možná vhodnější vzhledem k možnosti dobrého zakořenění a na jaře už meruňka může začít růst. Před výsadbou na stanoviště je dobré zakrátit všechny kořeny a odstranit ty poškozené až k jejich zdravé části. Nejprve zasadíme opěrný kůl, neboť při jeho dodatečném zapíchnutí do země bychom mohli poškodit drobné kořínky. Meruňku ke kůlu vyvážeme a kmínek opatříme ochranou proti okusu zvěří. Při podzimní výsadbě ponecháme korunku jak je a upravíme ji až na jaře. Znamená to odstranění nadbytečných výhonů a ponechané seřízneme na 3-5 pupeny, když řežeme vždy na poslední vnější pupen.

V prvních 4-5 letech stromky meruněk upravujeme výchovným řezem. V dalších letech se věnujeme již pouze udržovacímu řezu, při kterém odstraňujeme nemocné, poškozené nebo nadbytečně či nevhodně rostoucí větve.

Pokud jde o stanoviště a půdní podmínky, meruňky prospívají tehdy, mají-li dostatek tepla a světla. Na zahradě lze meruňku pěstovat kromě jižní stěny domu také na jihozápadním nebo západním svahu, kde teploty tolik nekolísají. Naprosto nevhodná jsou větrná stanoviště a mrazové kotliny. Půdu vyžadují meruňky záhřevnou, středně těžkou, propustnou a hlinitopísčitou. Nedaří se jim v půdách těžkých a zamokřených.