Vybíráte jímku? Tyto materiály dominují

V místech, kde není kanalizace, je třeba vyřešit odpadní vodu jinak. Mezi jedno z osvědčených řešení rozhodně patří i jímka. Ta nemusí být využitelná jenom tímto způsobem, protože dnes se často používá i na zachytávání dešťové vody. Je na vás, z jakého důvodu se rozhodnete pro její pořízení. Dobré je vědět, že se neliší jenom tím, jak je velká – tedy jaký je její vnitřní objem.

Liší se také tím, z jakého materiálu je vyrobena. Toto je jeden z parametrů, na který byste měli hledět při výběru. A jaké jsou možnosti? Podívejte se.

Plast

První možností, na kterou se podíváme, je varianta, která je vyrobena z materiálu, která je dnes tolik populární a používaný v mnoha oblastech. Jsou to plastové jímky, o kterých je možné říci, že mají celou řadu pozitiv. Pokud jde o výčet těch hlavních, tak tento materiál jasně dominuje v těchto třech věcech:

  • lehkost,
  • dlouhá životnost,
  • vysoká odolnost vůči poškození.

Samozřejmé je také to, že poměrně snadná je i jejich výroba. To se podepisuje jak na rychlosti, tak i výsledné ceně, která je s takovou jímkou přímo spojena. Když jde o varianty, které lze z plastu vyrobit, není problém klasický čtvercový tvar, který však není tolik efektivní. Lepší volbou je varianta oválná, která v případě plastu na trhu jasně dominuje. Takovou variantu proto doporučujeme i my.

Sklolaminát

Celkem zajímavý materiál, který sice může být pro někoho netradiční, ale faktem je, že se v tomto oboru používá poměrně dlouho. Důvodem jsou samozřejmě hlavně přednosti, které má. Dnes jsou sklolaminátové jímky vyráběná primárně ve válcovitém tvaru, což nejenom usnadňuje a urychluje produkci, což se pozitivně podepisuje na ceně. Tento tvar je tím nejlepším v případě usazení do země, jelikož zde mluvíme o tom, že jde o jímky samonosné. To znamená, že je není nutné betonovat, pouze jednoduše usadit do země. Samozřejmostí je, že se dají pořídit v mnoha objemových variantách. Podobně jako u materiálů plastových je plusem i to, že jsou celkem lehké. To výrazným způsobem usnadňuje samotnou manipulaci s nimi. To se hodí, když je třeba jejich usazení zvládnout v co nejkratším možném čase.

Beton

Osvědčený materiál, o kterém musíme říci, že se začal v případě jímek používat jako první. Hlavní předností je pochopitelně jeho robustnost, která je spojena hlavně s odolností a také s jeho dobrou životností. Často se využívají i různé nátěry z asfaltu, nebo se používají i ocelové výztuže, díky čemuž se celková kvalita a délka používání ještě prodlouží. Ani výroba není zase až tak náročná, jak by se mohlo zdát. Tento typ jímek se vyrábí tím způsobem, že dojde ke zhotovení jednotlivých částí, které se následně spojí a dojde k vytvoření nepropustné nádoby. Jediným negativem tohoto řešení je pochopitelně komplikovanější doprava a horší manipulace, vzhledem ke hmotnosti.