Vybíráme smart žárovku – na co si dát pozor

Taky jste si už párkrát říkali, jak by to bylo báječné, kdybyste se nemuseli zvedat pokaždé, když potřebujete zhasnout, nebo kdyby se světlo přizpůsobilo času? Ráno a přes den svítilo jasným světlem, večer snížilo intenzitu? Už o tom nemusíte snít. Chytrá žárovka se o vše postará.

Když se řekne chytrá žárovka

Že jste o ní ještě neslyšeli? Všechno je jednou poprvé. Možná jste ale slyšeli pojem smart home. Také ne? Nevadí. Pod chytrou žárovkou se ukrývá LED žárovka, která může díky instalovaným komponentům fungovat samostatně nebo na základě hlasového ovládání.

Je vybavená systémem pro komunikaci přes internet nebo domácí síť a vy ji tak můžete ovládat buď pomocí aplikace, nebo přednastavených rutin.

Co všechno chytrá žárovka umí?

Chytrá žárovka šetří peníze i elektřinu, ve srovnání s klasickou žárovkou uspoří až 90 % energie. To se projeví i ve vyúčtování za energii. Neobsahuje žádné toxické látky, hned po zapnutí se rozsvítí 100% jasem. Její životnost je až 50 000 hodin a má bezúdržbový provoz. Co v závislosti na typu a značce zvládne?

  • Září ve všech představitelných barvách.
  • Zvládne změnu barevné teploty od teplé bílé až po barvu denního světla.
  • Můžete ji stmívat.
  • Hravě ji propojíte i s dalšími žárovkami nebo svítidly v domě.
  • Můžete ji ovládat hlasem, dálkovým ovládáním, tabletem nebo chytrým telefonem.
  • Ovládat ji můžete i vzdáleně, třeba z dovolené nebo pracovní cesty.
  • Můžete si nastavit svůj scénář osvětlení

Kde najde uplatnění?

Chytrou žárovku můžete namontovat do jakéhokoli svítidla se standardní objímkou, stačí si vybrat svou oblíbenou značku. Smart žárovky nabízí třeba Philips, Osram, WiZ, Paulmann, iDual, Lampenwelt a další.

Jak vybrat tu pravou smart žárovku?

Vybírat jen podle značky, vzhledu a funkcí se nemusí vyplatit, důležité jsou i parametry jako výkon, patice, teplota světla a způsob ovládání.

Výkon

Výkon u LED žárovek nahrazuje světlený tok, který se udává v lumenech. 70W žárovce odpovídá asi 800 lumenů.

Patice

Závity E27 a E14 jsou samozřejmostí, kromě nich na trhu najdete i chytré žárovky s paticemi B22, GU10 nebo GU5.3 / MR 16.

Teplota světla

Od místnosti, kam žárovku vybíráte a toho, co od ní očekáváte, se odvíjí potřebná barva světla. Dáte přednost studené, teplé nebo neutrální bílé?

Způsob ovládání

Chytré žárovky mohou fungovat buď samostatně, nebo přes centrální řídící bod, který se označuje i jako bridge. Připojujete ho v domácím routeru a žárovky s ním komunikují pomocí protokolu.