Vybíráme osvětlení do obývacího pokoje

V žádné pořádné domácnosti nechybí obývací pokoj, zde tráví rodina nejvíc času pohromadě, zvou se sem návštěvy, zkrátka obývací pokoj je srdcem domácnosti. Proto je velmi důležité cítit se zde dobře. K tomu patří také příjemné a zároveň dostatečné osvětlení. Není pravdou, že čím víc světla, tím lépe. Je-li v místnosti pouze jeden silný světelný zdroj, může působit pro oči nepříjemně, mnohem lepší je volit raději více svítidel s nižší intenzitou osvětlení.

Kolik světla je dost?

Mnohdy je těžké definovat dostatek světla, protože v obývacím pokoji se odehrává zpravidla velké množství rozmanitých aktivit. Někdy si chcete číst, jindy potřebujete navodit příjemnou atmosféru pro návštěvu přátel nebo setkání s rodinou. Jiné osvětlení vyžaduje sledování televize, jinou intenzitu osvětlení je třeba zvolit na párty. Proto se do obývacího pokoje doporučuje umístit několik svítidel a kombinovat různé typy.

Vybíráme i podle vzhledu

Při výběru osvětlení do obývacího pokoje bude rozhodujícím faktorem určitě také design svítidla. Nejčastěji se použije stropní svítidlo nebo závěsný lustr, který dopřeje místnosti základní osvětlení. Nejčastějšími chybami ve výběru osvětlení je nedostatečná hladina osvětlení pro čtení a sledování televize. Proto je třeba vybavit obývací pokoj třeba stojací lampou, která je kombinovaná tak, abyste si mohli svítit při čtení přímo na knihu či noviny nebo svícením nepřímo na strop dosáhnout intimní atmosféry. Někdy je výběr osvětlení komplikovaný a člověk si s ním neví rady.

Potřebujete-li poradit, je vám k dispozici světelné studio Aulix v Dolních Břežanech u Prahy, kde naleznete více než 400 modelů svítidel a osvětlení a také odborníky, kteří vám pomohou s výběrem osvětlení do vašeho interiéru. Spočítají vám, jakou hladinu osvětlení potřebujete právě ve vašem interiéru a doporučí vám, jak jí dosáhnout. Vytvoří vám návrh osvětlení, které bude nejen optimálně osvětlovat celou místnost, ale bude se hodit i k vašemu stylu interiéru.