Víte, jak se postarat o odkvetlé vánoční květiny?

Vánoční svátky jsou za námi. Mnohý sváteční stůl zdobila některá z hrnkových vánočních květiny. Víte však, jak se o ně postarat, když odkvetou?

Vánoční hvězda

tato květina je stálicí vánoční dekorace. Vánoční atmosféru vykouzlí nejen cukroví a koledy, ale právě i tato květinka. Právě o zimním slunovratu se její listeny nádherně obarví a vytvoří nádhernou vánoční dekoraci.

  • Jak se o ni postarat po Vánocích?

Jakmile odpadnou barevné listeny, přeneste rostlinku na chladnější místo. V brzkém jarním období je potřeba rostlinku seříznout. Při práci používejte rukavice a dejte pozor, aby latex, který z rostliny vytéká, nepotřísnil vaši pokožku. Může způsobovat podráždění a navíc je jedovatý. Výhonky, které jste seřízli, můžete umístit do lehkého substrátu, vyroste z nich nová rostlinka. V tomto období můžete také hvězdu přesadit do větší nádoby. Využijte pro ni substrát, který je vhodný pro pokojové rostliny. Jakmile se začnou objevovat nové výhonky a listy, zvýšíme přísun vody. Také přidáme minerální hnojivo pro pokojové rostliny.

Brambořík

Brambořík je rostlinka s květy, které působí křehkým dojmem. Je to sice pokojová rostlina, ale má ráda chladnější prostor. Ideální místo je pro něj na okenním parapetu chladnější místnosti. Může vytvořit výzdobu haly či chladné chodby. Poku venku není mráz, snese i zápraží, balkon či okenní parapet.

Jestliže brambořík naaranžujete do místa, kde je teplo rychleji odkvete.

  • Když brambořík odkvete

S příchodem jara přestává kvést a opadávají mu listy. Většina z nás si tak myslí, že je s ním konec. Není to však pravda, rostlinka se chystá na letní odpočinek. Letní počasí je pro něj obdobím vegetačního klidu. V této době snižujeme zálivku a to do té doby, než listy zcela opadají. Zůstane pouze hlíza, kterou opatrně vyjmeme ze substrátu a uložíme na vzdušném a chladném místě, ideálně na lísku nebo zavěsíme do síťky. Hlízu zase vsadíme do substrátu v polovině léta.