Tržní situace je klidná, ale křehká, tvrdí David Rusňák

Lidé by měli být obezřetní, do čeho a kdy budou chtít investovat

Pomocí vlastní distribuce se DRFG daří zabezpečit investice do fondů. Investiční fondy skupiny DRFG si v současné době vytvořily stabilní a věrohodnou pozici na českém trhu díky skvělé výkonnosti. DRFG předpokládá, že investiční nástroj ocení i přední externí business partneři, a tím pádem porostou rychleji i jednotlivé, dílčí fondy, připomíná David Rusňák, který investiční společnost DRFG založil.

V České republice se ekonomická recese projevila mnohem později než v jiných zemích. A tudíž i odeznění a následná chuť investovat měla mnohem pozvolnější nástup než v ostatních zemích světa. Tento nárůst investic byl patrný po roce 2010, kdy se Češi přestali bát ztráty svých finančních prostředků a začali hojně investovat, zejména do investičních fondů. Proto se DRFG při zakládání podílových fondů rozhodla zvolit tradiční cestu, pro Čechy více přijatelnější.

Nové formy kolektivního investování

Za zmínku stojí nárůst alternativních druhů investic, jako je bitcoin. Ačkoliv stále existuje vysoké riziko propadu, tak v současné době bitcoin stáled roste, minulý rok dokonce vzrostl na pětinásobek. Další zajímavou investicí jsou v současné době například exotické komodity, jako jsou kvalitní vína, známky či automobilové veterány. Tyto alternativní investice jsou však stále běžnější v zahraničí než v tradičním Česku. Zde je také patrný trend změny investičního chování. Lidé přestávají svěřovat své finanční prostředky manažerům a sami s nimi aktivně nakládají a zhodnocují.

Díky dlouhodobým průzkumům a recenzím víme, že lidé v Česku vydělávají a bohatnou stále více. Ve statistikách se však šetřivost u investování nijak dramaticky nemění. „Naši klienti v průměru investují celkem 350 tisíc korun. Pozoruhodný je určitě poměr lidí, kteří u nás investují jednorázově nebo dlouhodobě. Z celého spektra zákazníků jednorázový vklad investuje přibližně polovina, zatímco asi třetina lidí přispívá pravidelnými vklady. Ze začátku do našich fondů vloží jednorázově 10 až 100 tisíc korun a pak měsíčně zasílají mezi 500 až 2 000 korunami“, tvrdí Josef Eim, správce investičních fondů DRFG.

Ze statistik také vyplývá, že Češi, kteří se často rozhodují spíše emocionálně dle svých pocitů a dojmů, mnohdy nereflektují fakta a naletí neprofesionálním nabídkám, které ale nepodléhají žádné regulaci a častokrát tak o investici zbytečně přijdou.

Vznik nemovitostního fondu od DRFG Davida Rusňáka

Investiční společnost DRFG Davida Rusňáka se dle firemní diskuze rozhodla v roce 2017 založit nemovitostní fond s počáteční hodnotou 210 miliónů korun. Během jednoho roku se tato hodnota zvýšila na částku 963 miliónu korun. Po standartních retailových nemovitostech, DRFG koupila nestátní zdravotnické zařízení ve Vyškově a této poliklinice nově spravuje nemovitosti. Dále DRFG koupila výstavní nemovitost v Brně, což představuje směsici kancelářských a retailových prostor, kde sídlí např. New Yorker nebo Pricewaterhouse Coopers. Posledním nákupem je retailový park v Kyjově.