Trendem jsou prosklené posuvné systémy

Plánování rekonstrukce bytu nebo výstavba nového domu zabere mnoho času. Výrobci nabízí širokou škálu moderních stavebních prvků a na majiteli je co nejlépe zvážit vhodnost, efektivitu a finanční náročnost. Výrazné inovace v poslední době zaznamenala okna a dveře.

Jasným trendem jsou velké prosklené plochy, které pustí do místností dostatek světla a propojují interiér s exteriérem tak, že jsme s okolní přírodou skoro v přímém kontaktu. Dnešní terasové dveře jsou díky novým technologiím velmi snadno ovladatelné, lehce se pohybují v rámu a jdou zavírat i zvenčí.

Pokud chceme pořídit moderní okna a dveře na terasu nebo balkón a mít zahradu či okolní přírodu téměř na dosah, současnou nejčastější volbou jsou moderní posuvné systémy umožňující snadné otevírání, zavírání i ventilaci. „U velkých posuvných systémů je vždy mimořádně důležitá kvalita profilů, kování, celkové zpracování i montáž. Prosklená křídla dosahují často hmotnosti i více než 300 kg. Zajištění dlouhodobé funkčnosti a především bezpečného provozu je tak zcela zásadní. Posuvné systémy jsou dnes prakticky již nepostradatelnou součástí nových rodinných domů, náročnějších bytových projektů a stále častěji je chtějí lidé i u větších rekonstrukcí. Vyrábíme několik typů posuvných systémů, a to v provedení z plastu, dřeva, hliníku i dřevohliníku. Vyberou si jak velmi nároční zákazníci, tak ti, kteří hledají efektní a moderní řešení za rozumnou cenu. Vždy jde ale o velmi individuální volbu, kterou by měl zákazník dopředu řešit s odborníkem. Nejde totiž jen o výběr typu a profilu, ale také typ zasklení, bezpečnostní prvky a další detaily, které zajistí komfort bydlení po všech stránkách,“ uvádí Roman Kubálek, obchodní ředitel VEKRA okna.

Lehce ovladatelné posuvné systémy

Spojení bytu s terasou, balkónem nebo zimní zahradou dnes v žádném případě nemusí být realizováno pouze klasickými balkónovými dveřmi. Moderní posuvné nebo skládací systémy nabízí široké možnosti realizace a navíc můžete vždy počítat s výbornou ochranou před vlhkostí, prachem i chladem. „Na trhu jsou k dostání tři řešení. Velmi oblíbené jak u zákazníků, tak i architektů jsou zdvižně-posuvné systémy HS Portal, kdy okenní křídla jezdí v masivním rámu za sebou. Kolejnicový pojezd umožňuje lehký pohyb křídel o hmotnosti až 400 kg. Levnější řešení představuje odstavně-posuvný systém PSK Portal, kdy se křídlo pohybem kliky předsune před standardní okenní rám a tahem se posune. VEKRA vyrábí tento systém s možností zavřít křídlo zvenčí ale bez uzamčení, což umožňuje snadný návrat do interiéru. Oba systémy vyrábíme z plastu, dřeva, hliníku i dřevohliníku a dodáváme k nim i speciální posuvné nebo plisované sítě proti hmyzu. Úsporu místa poskytují skládací dveře, ty vyrábíme v dřevěném provedení, a to se dvěma nebo až pěti křídly,“ dodává Roman Kubálek.

Nejmodernějším řešením je zdvižně posuvný HS Portal, který může být osazen pevnými a pohyblivými dveřními křídly umístěnými za sebou. Kombinovat je možné až dvě pevná a dvě posuvná křídla. Tento systém je vhodný i pro velkou prosklenou plochu, protože okenní křídla mohou dosahovat hmotnosti až 400 kilogramů. Bezpečný a snadný pohyb zajišťují kolejnice v rámu. Pokud si potrpíte na komfort, zvolit můžete moderní HS Portal systém s dálkovým ovládáním, kdy jednotlivá křídla posouvá elektrický motor.

Levnější variantou jsou odstavně posuvné dveře PSK Portal, jde o klasická okenní křídla osazená speciálním kováním umožňujícím posuv pohyblivého křídla před pevným zasklením. Při otevření se křídlo předsune před okenní rám a tažením po kolejnici se posouvá před pevnou část. Celý systém se ovládá jen jednou klikou. Jejím otočením je možné pohyblivé křídlo otevřít na ventilaci a následným otočením a tažením úplně otevřít. Výhodné je pořídit si systém, který umožňuje zavření křídla zvenčí, aniž by byly dveře plnohodnotně uzavřeny. Například večer je interiér chráněn před chladem a hmyzem a vy se můžete kdykoliv vrátit z terasy tak, že zatlačíte na křídlo a lehce ho odsunete.

Skládací balkónové dveře FS Portal také vycházejí z běžného okenního profilu. Jejich výhodou je především úspora místa, dají se použít i tam, kde je pro jiný typ málo místa. Možné je totiž otevřít celý prostor, aniž by někde zůstávalo pevné křídlo, dveře jsou pak složené jako harmonika. Skládací dveře jsou velmi efektním řešením a jejich otevírání i zavírání je snadné a lehké.

Při pořizování prosklených oken a dveří je také dobré zvážit sítě proti hmyzu. Spát v létě při otevřeném okně, aniž by vás štípali komáři, je k nezaplacení.