Střešní nástavby

Zásahy do architektury i celkového urbanistického pojetí by neměly podléhat módě nebo rozmarům a individuálním přáním stavebníků, kteří nerespektují citlivý přístup k vzhledu domu. Zvyšování budovy, změna tvaru a výšky střechy mají vliv na vzhled budovy a jeho ucelenou kompozici.

Někdy je tato úprava nepatrná a nepodstatná, jindy se naopak jedná o radikální zásah do charakteru objektu a tedy o porušení výtvarného záměru původního projektanta. To by nemělo být lhostejné zejména stavebním úřadům a další institucím, které odpovídají nejen za citlivé řešení, ale také za dodržování předpisů. Neorganizované a nikým nekoordinované vršení přílepků a jakýchsi boudiček na stávající domy může znehodnotit i další okolní stavby a prakticky i celý střed města. Aby domy nepůsobily disharmonicky, je třeba postupovat při rozhodování o změnách opatrně a s citem. Nevhodné narušení vzhledu domu bývá prakticky nevratné.

V případě, že se postupuje kvalitně, citlivě a ohleduplně, může vzniknout atraktivní a přitom praktický i vkusný obytný prostor. Atmosféra půdního bytu je skutečně neobvyklá a nezaměnitelná. Je dána samotným umístěním bytu na střeše domu, odkud poskytuje zajímavé výhledy do okolí. Umocněna je dále přiznáním krovů a jejich členitostí. Kopírování střechy je sice pracné a náročné na izolaci, ale přes vyšší pořizovací náklady má smysl.

Umístit nábytek a další předměty do prostoru se zkosenými stropy a trámovím je složité, proto se vyplatí nechat si vyrobit nábytek na zakázku. Může se tak využít i různých výklenků a zákoutí, umístit do nich knihovny, prádelníky nebo hifi soupravu apd. Řešení prostoru půdní nástavby vyžaduje i několik úrovní podlah a schodišť, což je sice náročnější na stavbu, ale o to romantičtější a atraktivnější pro samotné uživatele.