Tvar kuchyně

Základním a nejžádanějším tvarem je kuchyň ve tvaru písmene „L“. Takové uspořádání umožňuje dost úložných prostor a pracovní plochy. Zpravidla je na jedné straně vaření, v rohu nebo na druhé straně dřez, na konci sestavy lednice a potravinová skříň. Tento typ kuchyně bývá častým řešením u bytů v panelových domech.

Větších prostor se často využívá k uspořádání kuchyně do tvaru písmene „U“. Jedna strana bývá situována do prostoru a tvoří dělící prvek k jídelně nebo obývacímu pokoji. Z důvodu ušetření prostoru může být třetí strana tvořena pouze mělkými skříňkami. Spotřebiče je v tomto případě třeba uspořádat tak, abyste se moc nenaběhali. Hlavně varná deska a dřez by měly být od sebe vzdáleny cca 120-150 cm.

Do módy se dnes vrací rovná kuchyň. Většinou se jedná o moderní minimalistické kuchyně. V hlavní sestavě jsou uspořádány úložné prostory a dřez s varnou deskou, v další sestavě pak vysoké skříně, jako například lednice s mrazákem, zvýšená trouba apd.

U některých výrobců se můžete setkat s atypickým řešením například do oblouku. Obliny jsou výrobně náročné a bývají dražší. Jelikož skříňky mají klasický obdélníkový tvar, vznikají v kuchyni dutá místa. Oblá vlna však může celé sestavě dodat na originalitě.

Téměř ke každému tvaru kuchyně můžete doplnit ostrůvek. Nejlépe se vyjímá u rovných kuchyní. Ostrůvek může posloužit jako pracovní plocha, ale také jako mycí nebo varné centrum. Získáte v něm také další úložné prostory. Doporučované minimální rozměry jsou 90×60 nebo 90×90 cm. Ostrůvek musí být stabilní, někdy je třeba ho uchytit k podlaze. Efektně vypadá propojení se sezením nebo malým barovým pultem.